Lekki ból nerki i tłusty mocz po rygorystycznej diecie

Dzień dobry, Od tygodnia odchudzam się na dość rygorystycznej diecie. Przed dietą wykonałam badania krwi i moczu. Wszystkie badania w porządku. 8 dnia diety lekko bolały mnie nerki i pojawił się tak jakby tłusty mocz. Zareagowałam pijąc zioła moczopędne i oczyszczające nerki. Ból ustąpił natomiast mocz nadaj wydaje się dość dziwny. Czy może to być jakieś poważne powikłanie po diecie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Droga Pani!

Korzystanie z diet rygorystycznych jest bardzo niebezpiecznie i niezalecane!
Fakt, że bolą Panią nerki i pojawił się tłusty mocz jest bardzo niepokojący. Nerki są dosyć specyficznym narządem i bolą dopiero wtedy, kiedy już zostały mocno zainfekowane! Stosowanie nadmiernych ilości ziół moczopędnych i oczyszczających nerki również może w końcowym efekcie niekorzystnie na Panią zadziałać, bowiem nie tylko wypłukują z organizmu toksyny, ale również korzystne składniki w postaci witamin i składników mineralnych w wyniku zwiększonej diurezy.

Z doświadczenia moich pacjentów wiem, że stosowanie taki diet nie ma sensu. Początkowo będzie Pani miała duży spadek masy ciała, ale w pewnym momencie nastąpi jego zaprzestanie, a nawet nastąpi odwrót. Masa zacznie rosnąć mimo rygorystycznej diety. Dlaczego? Organizm będzie niedożywiony i będzie "odkładał" wszystkie spożyte przez Panią pokarmy w formie zapasowej tkanki tłuszczowej oraz będzie kumulował w sobie wodę. Dodatkowo zawsze dochodzi do zburzeń stanu zdrowia, często nieodwracalnych lub ciężkich do naprawy, nawet po niedługim czasie stosowania diety - wszystko zależy od indywidualnej wytrzymałości organizmu.

Prawidłowa dieta powinna zawierać odpowiednią dla Pani zdrowia i trybu życia ilość kcal, białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Każde z nich jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ilość kcal nie powinna być niższa niż zalecane dla Pani płci, wieku, wzrostu i masy ciała PPM (Podstawowa Przemiana Materii). W przeciwnym przypadku doprowadza Pani powolnie do wyniszczania organizmu i jego osłabiania. Przyspieszenie osiągania efektów można wykonać przy zwiększeniu aktywności fizycznej, jednakże na wszystko trzeba dać sobie czas. Nadmierne kilogramy również nie pojawiły się u Pani w krótkim czasie, tylko przez pewien okres były sukcesywnie zbierane.

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Szanowna Pani,
Stosowanie rygorystycznych diet jest bardzo niekorzystne dla organizmu. Pomimo początkowych dobrych efektów, w konsekwencji może sobie Pani zaszkodzić, co może się objawiać np. tym co Pani opisuje. Prawidłowa dieta powinna być dobrze zbilansowana i dopasowana do Pani.

Zalecałbym wizytę u dietetyka, który dopasowałbym dietę do Pani, a także konsultację z nefrologiem, który wypowiedziałby się na temat Pani nerek.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań,
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl