Lekki ból szyi - jak leczyć?

Mam 67 lat i większość mojego życia zawodowego spędziłem na krześle (dotychczas to robię, niestety). Dotychczas z dolegliwościami kręgosłupa radziłem sobie, korzystając z masażysty 1-2 razy w roku. Ostatnio pojawiły się lekkie bóle szyi, promieniujące w okolicę międzyłopatkową. Wykonałem RTG kręgosłupa C. Cytuję wynik: Na wykonanych zdjęciach widoczne jest P-boczne skrzywienie kręgosłupa oraz zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe pod postacią dyskopatii VC6/VC7 z osteofitozą krawędziową trzonów tego poziomu oraz cechy niestabilności tylnej VC3/VC4. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach poprzeczno-kręgowych wyraźniej po stronie lewej w odcinku VC4 do VC6.

Mieszkam w Świnoujściu. Proszę o poradę, jak dalej postępować w mojej sytuacji. Oczywiście mam lekarza rodzinnego i jestem "usadowiony" w ogólnie dostępnym systemie opieki zdrowotnej. Moje zapytanie jest spowodowane chęcią dywersyfikacji opinii lekarskich. Dodam, że za kilka dni udaję się do Solca Zdroju, gdzie specjaliści zajmują się także kręgosłupami. Czy niezbędna będzie operacja? Gdzie najlepiej to zrobić, jeśli będzie to konieczne? Z góry dziękuję za poradę.

Witam! Przedstawiony opis zdjęcia RTG odcinka szyjnego kręgosłupa sugeruje skrzywienie prawoboczne kręgosłupa szyjnego oraz zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe o charakterze dyskopatii tzn. degeneracji tarcz międzykręgowych jak również zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze. Jak Pan wspomniał zmianom towarzyszą lekkie dolegliwości bólowe w obrębie szyi z promieniowaniem do okolicy międzyłopatkowej.

Biorąc pod uwagę całość opisu Pana problemu w tej chwili wskazane jest leczenie zachowawcze oparte na farmakoterapii (leki zwiotczające mięśnie przykręgosłupowe oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe) oraz rehabilitacji (masaż oraz fizykoterapia). Zdjęcie RTG jest mało szczegółowym badaniem, na podstawie, którego nie można oceniać kwalifikacji do leczenia operacyjnego, jednakże w Pana sytuacji przed bardziej szczegółową diagnostyką tj. MRI lub TK kręgosłupa szyjnego wskazane jest odpowiednie leczenie zachowawcze. W tej chwili wydaje się, że operacja nie jest konieczna.

Warto dodać, że takie leczenie jest zarezerwowane dla przypadków o dużym nasileniu objawów, nie reagujących na leczenie zachowawcze. Pobyt w sanatorium powinien przyczynić się do ustąpienia dolegliwości. Proponuję pozostać pod opieką neurologa, który oceni przebieg leczenia zachowawczego.Pozdrawiam serdecznie!