Lekko podwyższony poziom TSH

Witam! Mam 32 lata. Od jakiegoś czasu (4 miesiące) mam dziwne dolegliwości: zawroty głowy, uczucie zimna, szczególnie w dłoniach i stopach, czasami problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej (ściskanie, kłucie), ciągłe zmęczenie. W grudniu 2011 roku robiłam badanie ogólne krwi oraz oznaczenie hormonów tarczycy. Wyniki otrzymałam dopiero ok. 10.01.2012 roku, bo laboratorium wysłało je do innego ośrodka zdrowia. Pani doktor po obejrzeniu wyników stwierdziła, że muszę je powtórzyć, bo mam niski poziom leukocytów we krwi -1,9. Badania powtórzyłam, leukocyty mieszczą się w granicach normy, jak i pozostałe wartości, tylko wartość TSH jest podwyższona - 5.7. Oprócz tego doszedł ból pod lewym kolanem, trwający ok. 4 tygodni, niewiadomego pochodzenia. Pani doktor powiedziała, że wyniki leukocytów w normie, inne też w normie, to nie ma czym się martwić. Wartość TSH lekko podwyższona, reszta w granicach normy, to nie jest żaden problem. Powiedziała, że gdyby była TSH 50, to wtedy byłoby się czym martwić. Bardzo proszę o poradę, co mam dalej robić? Czy te wyniki wymagają dalszej konsultacji u specjalisty? Dodam, że obecnie mieszkam poza granicami kraju.

Witam!
Zwiększona wartość wskaźnika TSH oraz typowe objawy sugerują niedoczynność tarczycy. W związku z tym konieczna jest konsultacja endokrynologiczna w celu dalszej diagnostyki. Nie należy bagatelizować objawów oraz ewidentnie zwiększonego wskaźnika TSH. Endokrynolog prawdopodobnie w celu dalszej diagnostyki zleci oznaczenie wolnych hormonów tarczycy oraz przeciwciał tarczycowych. Jeśli w badaniu fizykalnym lekarz stwierdzi zmianę wielkości tarczycy lub obecność guzków, wówczas dodatkowo warto będzie wykonać USG tarczycy. Zachęcam do wizyty u endokrynologa. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Podwyższony poziom TSH świadczy o niedoczynności tarczycy. Zakres normy TSH wynosi od 0,32 do 5,0 mU/l dla osoby dorosłej. Trzeba jednak pamiętać, że każde laboratorium ma inne normy, dlatego trzeba koniecznie sprawdzić jakie normy ma laboratorium, w którym Pani wykonywała badania. W Pani przypadku poziom TSH jest tylko nieznacznie podwyższony. Dlatego watro raz jeszcze powtórzyć badanie za około 3 tygodnie. Poza tym można też zbadać poziom wolnych hormonów T3 i T4. Hormonem o większym znaczeniu jest T3.

Do produkcji hormonów i wzrostu pobudza tarczycę tyreotropina (TSH), która wydzielana jest przez przysadkę. Wydzielanie TSH jest hamowane na zasadzie ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego przez hormony tarczycy. Dlatego przy nadmiarze hormonów tarczycy stężenie TSH maleje, przy niedoborze - wzrasta.

Jeśli chodzi o objawy niedoczynności tarczycy, to należą do ich głównie: obrzęki związane z gromadzeniem się wody w organizmie, które prowadzą do wzrostu masy ciała. Skóra, szczególnie na kończynach staje się sucha. Wiąże sie to z zahamowaniem aktywności gruczołów łojowych i potowych i nazywane jest tzw. objawem brudnych kolan. Dodatkowo występują zaparcia. Często chorzy cierpią na spowolnienie, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci, są osłabieni i senni. Może wystąpić zwolnienie rytmu serca czyli tzw. bradykardia. Włosy są łamliwe, brwi przerzedzone, a głos staje się grubszy.

W Pani przypadku nie doszło do wystąpienia żadnego z tych objawów. Proszę pamiętać, ze nie leczy się wyników badań, a ważniejsze są objawy, które występują u pacjenta. Nie ma sensu wprowadzać leczenia farmakologicznego przy braku objawów i tak nieznacznym podwyższeniu poziomu TSH. Warto jednak monitorować poziom TSH i wolnych hormonów tarczycy. W niektórych infekcjach może dojść do podwyższenia poziomu białych krwinek. Można powtórzyć badanie podstawowe krwi za 2-3 tygodnie.