Lekoterapia w leczeniu arytmii serca

Witam! Od pół roku mam objawy arytmii serca. Doraźnie przy atakach (ciśnienie 160/100 i puls 130) brałam Metocard. Przyznam, że działał od razu i skutecznie. Od 2 tygodni jestem na Bisocardzie, który przypisał mi kardiolog. Nie mam ataków, ale mam pytanie. Czy w razie ataku mogę wziąć Metocard (uspokaja mnie wiedza, że ten lek działa na mnie), czy nie można wiązać tych leków i powinnam po prostu połknąć kolejną tabletkę Bisocardu? Czy Bisocard działa równie szybko i skutecznie na takie nagłe ataki? Nie zapytałam kardiologa niestety, a kolejną wizytę mam dopiero za półtorej miesiąca. Bardzo proszę o poradę.

Lek. Marta Hat

Witam! Nie może Pani jednocześnie zażywać dwóch leków z grupy beta blokerów, czyli Bisocardu i Metocardu, ponieważ może to nasilić ich działanie i doprowadzić do efektów ubocznych, nadmiernego zwolnienia akcji serca, czy zaburzeń przewodnictwa. Mechanizm działania leków jest porównywalny. Bisocard maksymalne stężenie w surowicy osiąga 2-4 h po podaniu, natomiast Metocard po 1-2h. Z kolei Bisocard ma dłuższy okres półtrwania (t1/2 wynosi 9-12 h) w porównaniu do Metoprololu (3-7h). Wszelkie ewentualne zmiany należy konsultować z kardiologiem. Pozdrawiam!