Lektroresekcja szyi pęcherza moczowego i ból brzucha oraz problem z oddawaniem moczu

Witam! Od kilku lat zmagam się bólem w podbrzuszu, pieczeniem cewki moczowej chwile po mikcji, ciągłym uczuciem parcia na mocz. Byłem wielokrotnie diagnozowany, diagnozy ocierały się od zapalenia stercza przez zapalenie pęcherza, kończąc na niskiej tolerancji na stres, a co za tym idzie napięcia mięśni miednicy. Badania nic nie wykazywały. Jakiś rok temu trafiłem na lekarza, który ostro zabrał się za temat. W USG po 4 latach zmagań widoczne były zwapnienia w gruczole krokowym, które jak to określił są następstwem przebytego stanu zapalnego. Lekarz po leczeniu objawowym (Cipronex, Ranlosin, Meloxam) itd. Wykonano: - badanie urodynamiczne, które wykazało przeszkodę podpęcherzową - BOO; - cystoskopia po tym badaniu uwidoczniła przeszkodę przy szyi pęcherza moczowego. Leczenie alfa blokerami nie pomagało. Wykonywana uroflometria: najlepszy wynik max flowrate Qmax 13,7ml/stime to max flow 11s, average flow rate 9,1 ml/s Vcomp 222ml najgorsza odpowiednio liczby11,0ml/s, 24s, 8,4ml/s 374ml. 20 listopada wykonano u mnie lektroresekcje szyi pęcherza moczowego (TURP). Od 3 dni przed zabiegiem do wczoraj włączony miałem Xywelam 1x 250mg co 12h, i leki z grupy NLPZ (Olfen 100SR, potem Movalis). Po zabiegu utrzymywało się lekkie pieczenie w cewce podczas mikcji i krwawienie. Dziś mija 10 doba po zabiegu. Dolegliwości związane z uczuciem parcia na mocz utrzymują się (ból w podbrzuszu), zdarza się krwawienie - skrzepy, brak temperatury, staram się dużo pić. Częste odwiedzanie toalety skutkuje pojawieniem się kilku kropel moczu z wielkim wysiłkiem. W sumie ciężko mi odróżnić (przy takim bólu) czy pęcherz mam pełny czy jeszcze nie. Pieczenia w cewce nie ma. Niestety mój doktor przebywa obecnie na urlopie za granicą. Nie mam pojęcia, czy opisywane dolegliwości są naturalne po takiej interwencji. Jednak dyskomfort jaki czuje jest dokładnie taki sam jak z początków moich kłopotów. Leki przeciwbólowe nie pomagają. Dają jedynie odczuć przemęczony żołądek. Proszę o poradę. Rozpoznania wpisane w wypisie strictura colli vesicae urinaeiae, retentio urinae incompleta. Wyniki badań, USG stercza V 16ml, zaleganie moczy ok. 100ml po mikcji, nerki prawidłowe bez cech zastoju, posiewy moczu jałowe. Cystoskopia: pasaż cewki wiszącej prawidłowy, szyja pęcherza wąska uniesiona, trójkąt symetryczny, oba ujścia moczowodowe widoczne prawidłowe, błona śluzowa o prawidłowym rysunku naczyniowym, pojemność pęcherza 300ml. Proszę o poradę. I. M.

Witam! Odczuwane obecnie dolegliwości są związane z przebytym niedawno zabiegiem. W miejscu szyi pęcherza może być obecny pooperacyjny obrzęk, utrudniający wypływ moczu a tym samym powodujący nieprawidłowy strumień moczu oraz uczucie parcia na moczu. Usuwane skrzepy mogą się jeszcze pojawiać przez kilka dni, ale nie ma powodów do niepokoju. Bardzo dobrą informacją jest to, że nie występują cechy zakażenia. Spodziewane efekty zabiegu będą odczuwane po kilku tygodniach, gdy dojdzie do ustąpienia obrzęku. Wówczas należy zgłosić się na wizytę kontrolną. Podczas stosowania leków przeciwbólowych z grupy NLPZ warto zastosować leczenie osłaniające żołądek np. inhibitory pompy protonowej takie jak pantoprazol, lanzoprazol czy omeprazol. Leki te w dawkach subterapeutycznych dostępne są w aptekach bez recepty. Pozdrawiam serdecznie!