Lewatywa z płynem do mycia naczyń u niemowlaka

Więc tak, moja koleżanka ma niemowlę 1,5 miesięczne. I ono nie może sie wypróżnić, więc ona robi mu lewatywe z płynem do naczyń. I to dosyc czesto co 2 dni .. Moim zdaniem to nie etyczne trochę, po za tym dla dziecka moze sie wysuszyć flora bakteryjna (tak mi się wydaję) i wgl .. Moje pytanie? Czy można tak robić? Czy to szkodzi? I czy więcej to narobi szkody niz pomoze? A jeżeli można to jak to powinno wyglądać?

Piotr Pilarski

Witam,

takie postępowanie jest tylko i wyłącznie szkodliwe. Może prowadzić do podrażnienia, zapalenia odbytnicy. Lewatywę robi się z wody destylowanej lub soli fizjologicznej ewentualnie z Enemą ale nie u takach małych dzieci bez badania przez odbyt.

Pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Nie nie można robić tego typu procedur, skutki mogą być nieprzewidywalne. Proszę koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza pediatry. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć i zalecić odpowiednie postępowanie.