Lewoboczne uwypuklenie kręgosłupa lędźwiowego, poziome ustawienie kości krzyżowej

jestem po operacji L5 S1 kręgosłupa lędźwiowego około dwa miesiące temu była wykonana . mam przed sobą wyniki RTG i opisuje . Lewoboczne uwypuklenie kręgosłupa lędźwiowego . Poziome ustawienie kości krzyżowej - os sacrum acutum . Zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1 z zaznaczona pochrzęstną sklerotyzacją przyległych blaszek granicznych .Wysokość trzonów kręgosłupa w normie RTG . Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzywyrostkowych . Proszę o zdiagnozowanie i co to oznacza . Dziękuję Ewa

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opisywane zmiany zwykle mają dwojaki charakter. Pierwsza ich składowa to choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, potocznie nazywana zwyrodnieniem oraz druga składowa czyli przeciążenie krążków międzykręgowych. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga. Opisywane zmiany mogą powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe. Prawdopodobnie konieczna jest operacja, choć w pierwszej kolejności należy zastosować rehabilitację.
Pozdrawiam
Lek. Paweł Baljon