Liczne krwiaki na kosmówce: czy to częsty przypadek?

Witam. Jestem w 9 tc. Wczoraj na wizycie podczas USG było widać liczne, małe krwiaki na całej kosmówce i jeden większy 17mm na 7,5mm. Wyglądało to trochę jak plaster miodu. Lekarz nie stwierdził odklejenia się kosmówki. Nie było też plamień. Mam brać lek podtrzymujący, kwas foliowy i za trzy tygodnie mam mieć kontrolne USG. Strasznie się martwię, bo ostatnią ciążę poroniłam w 6 tc - zarodek się nie rozwijał. Proszę mi poradzić, co jeszcze mogę zrobić, żeby uratować ciążę i czy takie przypadki są częste? Wszędzie czytam o jednym krwiaku, a tu jest ich na prawdę sporo.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzeczywiście, choć krwiak podkosmówkowy to częste znalezisko w USG wczesnej ciąży, to zwykle mamy do czynienia z pojedynczą zmianą.

Ważnym czynnikiem rokowniczym, jeśli chodzi o szanse na donoszenie ciąży, jest prawidłowa czynność serca zarodka. Jeśli takową stwierdzono, to proszę być spokojną. Powinna Pani nie forsować się i obserwować- jeśli wystąpi krwawienie, wskazana będzie szczególna ostrożność (zwolnienie z pracy i oszczędzający tryb zycia). Istnieje duża szansa, że krwiaki wchłoną się całkowicie w drugim trymestrze ciąży, czego serdecznie życzę.

Pozdrawiam!