Liczne limfocyty w aspiratach

W aspiratach bardzo liczne limfocyty. Obraz cytologiczny przemawia za zapaleniem typu Hashimoto. Czy ten wynik jest zły?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zapalenie tarczycy typu Hashimoto jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym (czyli taką, w której układ odpornościowy nieprawidłowo rozpoznając tkanki swojego organizmu, wytwarza czynniki je uszkadzające). Choroba przebiega przewlekle, postępuje zwykle wolno. Stopniowo prowadzi ona najczęściej do trwałej niedoczynności tarczycy.

Nie istnieje leczenie, które usuwałoby przyczynę choroby. Niedobór hormonów tarczycy uzupełnia się preparatami doustnymi. Chore osoby mogą prowadzić całkowicie normalny tryb życia, bez żadnych specjalnych ograniczeń (poza koniecznością okresowych kontroli lekarskich). Komplikacje w przebiegu choroby zdarzają się bardzo rzadko.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.