Liczne polipy hiperplastyczne w jelicie grubym a możliwość usunięcia

Mam 46 lat. 6 lat temu miałem profilaktyczną kolonoskopię ( ojciec zmarł na raka j.g.)Mój wynik bardzo liczne polipy hiperplastyczne w jelicie grubym ( 3 badanie hist) . Zapytałem co mam robić? odpowiedziano mi że nic. Ostatnio jednak wyczytałem, że tepolipy mozna usunąć zanim zrakowacieją. Czy sa operacje usunięcia wszystkich ponad 100 polipów poprzez odbyt? Ponoc ten typ raka rozwija się powoli, ale wolę dmuchac na zimne. Dziękuje za kilka słów komentarza.

Aleksander Ropielewski

Nie stosuje się usuwania licznych polipów z jelita grubego. W takiej sytuacji stosuje się częściową kolektomię.