Limfocytowe zapalenie jelita grubego po resekcji płata wątroby

Witam!

Moje problemy z układem pokarmowym zaczęły się około 3 lat temu (dziwnym zbiegiem okoliczność akurat po resekcji lewego płata wątroby z powodu naczyniaka olbrzymiego). Wcześniej, jak każdy miałem od czasu do czasu biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, gazy itp. Jednakże po tej operacji moje objawy się nasiliły. Miałem silne kłucia w nadbrzuszu (początkowo lekarz myślał, że to może porobiły mi się zrosty), wiecznie uciążliwy problem z gazami i wzdęciami (na szczęście trochę pomaga mi Espumisan), częste biegunki (początkowe leczenie w kierunku zespołu jelita drażliwego), następnie leczenie helicobakter poli. W międzyczasie zapalenie opuszki dwunastnicy, kilka razy gastroskopia i znowu helicobakter poli. Wykluczono celiakię. Kilka razy badania na krew utajoną w kale (raz wynik był pozytywny). W końcu około dwóch lat temu zrobiono mi kolonoskopię, z której pobrano wycinki z poprzecznicy i odbytnicy.

Wynik poprzecznicy: Śluzówka jelita grubego z naciekami zapalnymi z komórek limfoidalnych, plazmatycznych i eozynofilów.

Wyniki odbytnica: Śluzówka jelita grubego z nielicznymi naciekami zapalnymi z komórek limfoidalnych, plazmatycznych i eozynofilów.

Na podstawie tych wszystkich badań postawiono diagnozę, iż jest to limfocytowe zapalenie jelita grubego. Nie wiem, czy diagnoza jest prawidłowa, czy też nie. Wiem na pewno, że dotychczasowe leczenie nie przynosi według mnie jakiś super efektów. Fakt, zmniejszyły sie tylko biegunki. W zasadzie doraźnie, jak mam napad ostrych biegunek, to dostaję jakieś leki przeciwzapalne przez około 10 dni i to na jakiś czas pomaga. Poza tym cały czas biorę Entocort (obecnie w dawce 3 mg na dobę) oraz od jakiś 3 miesięcy lekarz włączył mi Kreon 25000 w dawce 3 tabletek na dobę (w sumie dlatego, że moje stolce są bardziej papkowate niż uformowane - jednak z wyjątkiem pierwszego tygodnia przyjmowania, nie zauważyłem jakiejś poprawy). Ostatnio dostałem skierowanie na badanie ogólne tłuszczu w kale. Dzisiaj właśnie odebrałem wynik i wyszło: krople tłuszczu pojedyncze w prep. Nie wiem, co ten wynik oznacza? Jaki ma wpływ na dalsze leczenie?

Reasumując, leczę się już prawie 3 lata u gastrologa i nie widzę jakiś dużych postępów w leczeniu. Dalej miewam bóle na wysokości blizny po operacji naczyniaka (taki ból jakby ktoś wciskał mi okolice powyżej nadbrzusza do środka w stronę pleców i w tym momencie brzuch strasznie się wzdyma), często mi się przelewa w brzuchu, gazy rano i wieczorem (zwłaszcza jak się położę na boku, to czuję jak się przesuwają w jelitach i co chwilę je wypuszczam - jest to strasznie krępujące), stolce są o takie jakby nie do końca uformowane - ani nie za bardzo luźne, ani nie są prawidłowo uformowane, często się zdarza, że pierwsza część stolca jest prawie dobrze uformowana, a następna już prawie całkiem luźna tak jakby proces jego formowania w pewnym momencie coś zakłóciło. Moja waga przed resekcją lewego płata wątroby wynosiła 96 kg, teraz od jakiegoś roku ważę od 73 do 75 kg (waga się waha, są dni, że spada, żeby potem nagle trochę przybrać, jednak generalnie częściej spada). Ostatnimi czasy zauważyłem, że nie toleruję laktozy (wystarczyło, że zjadłem np. jednego naleśnika, a wciągu 20 minut byłem już w toalecie, nie mówiąc już o czystym mleku). Dlatego też po okresie obserwacji i zachowań mojego organizmu, od pewnego czasu wyłączyłem ze swojej diety wszelkie produkty mleczne, ponieważ nawet spożywanie enzymu laktazy nic nie pomogło. Proszę o jakąś radę co robić dalej, ponieważ sam już nie wiem, jak mam z tym żyć.

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie! Zapalenie limfocytowe powstaje na skutek zwiększonej liczby limfocytów śródnabłonkowych. Proces ten, a dokładnie jego pochodzenie, nie został wyjaśniony. W zapaleniu limfocytowym biegunka jest związana z działaniem prostaglandyn i leukotrienów. Są to substancje biorące udział w różnego typu reakcjach organizmu.Wzdęcia brzucha (bębnica) obok bólów brzucha i zaparć stanowią jedno z najczęstszych dolegliwości ze strony jamy brzusznej. Często chory nie zgłasza tych dolegliwości spontanicznie. Wzdęcie brzucha to patologiczne zwiększenie ilości objętości powietrza w żołądku i jelitach. Objawia się to wzdęciem brzucha, uczuciem pełności w jamie brzusznej, skurczami jelit, dusznościami i bólami w klatce piersiowej, kruczeniem i przelewaniem się w brzuchu, a także nadmiernym oddawaniem gazów. Fizjologiczna objętość gazów w jelitach dochodzi do 150 ml. U większości chorych odczuwających wzdęcia ilość powietrza w przewodzie pokarmowym nie jest zwiększona. Być może ma z tym związek przebyta operacja wątroby. Mam tu dokładnie na myśli upośledzone/zmniejszone wydzielanie żółci. Jest to płynna wydzielina wątroby, jedna z substancji wspomagających soki trawienne. Żółć jest niezbędna w procesie emulgowania tłuszczów, czyli rozbijania ich na drobną zawiesinę umożliwiającą trawienie przez enzymy trzustkowe. Powoduje ona odpowiednie ph do działania tych substancji. Stąd z pewnością fakt, iż otrzymywał Pan leki o działaniu analogicznym do naturalnych enzymów trzustki. Do przyczyny biegunki tłuszczowej zalicza się niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki (najczęstszą przyczyną zaburzeń wydzielania enzymów trzustkowych biorących udział w trawieniu tłuszczów (lipaza, fosfolipaza A2, esteraza cholesterolowa) jest przewlekłe zapalenie trzustki), choroby wątroby związane z cholestazą (cholestaza to stan, w którym dochodzi do zaburzeń wydzielania żółci do dróg żółciowych, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości kwasów żółciowych w dwunastnicy, gdzie ich obecność jak wspomniałem jest niezbędna w procesie trawienia i wchłaniania tłuszczów), zaburzenia wchłaniania kwasów żółciowych w jelicie krętym, zespół rozrostu bakteryjnego, enteropatia z utratą białek, zespół Zollingera-Ellisona. W procesie diagnostycznym podstawą rozpoznania jest wywiad zebrany od pacjenta, w którym skarży się na opisane wyżej dolegliwości, oraz u którego stwierdza się czynniki usposabiające, dodatni wywiad rodzinny, niewłaściwe nawyki żywieniowe czy terapia lekami o niepożądanym wywoływaniu wzdęć. Do prawidłowej diagnozy przybliża dokładne badanie fizykalne, badanie stolca na krew utajoną oraz badania dodatkowe. Pierwszym zleconym badaniem powinno być USG brzucha, które potrafi zobrazować większość patologii toczących się w jamie brzusznej. Kolejnym wspomnianym już wyżej jest rtg przeglądowe jamy brzusznej. Aby wykluczyć obecność zmian organicznych, wykonuje się gastroskopię i kolonoskopię (pozwalające wykluczyć nowotwory żołądka i jelita grubego oraz przewlekle choroby zapalne jelita grubego), test wydechowy dla oceny rozkładu laktozy, badanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki oraz badanie mikrobiologiczne stolca. W diagnostyce różnicowej należy brać pod uwagę jednostki chorobowe mogące przebiegać z podobnymi objawami, jak ból w podżebrzu czy nadmierne oddawanie gazów. Są to choroby pęcherzyka żółciowego, jelita grubego, nerek, wątroby czy śledziony. Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem trawienia, w którym organizm wytwarza za mało lub nie wytwarza wcale laktazy, enzymu wymaganego do prawidłowego rozkładu laktozy (cukru obecnego w mleku i innych produktach nabiałowych). Najprawdopodobniej u Pana mamy do czynienia z wtórną (nabytą) nietolerancją – mająca charakter przejściowy bądź utrwalony, w zależności od rodzaju i czasu działania czynnika uszkadzającego błonę śluzową jelita cienkiego. W obecnej sytuacji zalecałbym Panu wykonać podstawowe badania oceniające funkcję zarówno wątroby jak i trzustki. Chodzi o parametry, tj. Alat, Aspat, GGTP, układ krzepnięcia, bilirubina, proteinogram oraz dla oceny trzustki amylaza i lipaza w surowicy oraz moczu.