Limfocytoza bez leukocytozy

Od trzech miesięcy mam kiepskie wyniki badań. Czy moglabym prosić o ich interpretację? to jest trzeci wynik (najnowszy), dwa pozostale byly bardzo podobne. WBC -------------------3,65 G/I -----------------norma: 4,50- 11,00 RBC---------------------4,08 T/I ---------------- norma: 3,50- 5,00 Hemoglobina ----------13,5 g/dl -----------------norma: 11,2-15,2 Hematokryt ----------- 40,5 % -------------------norma: 32,0-46,0 MCV ---------------------99,3 fl --------------------norma: 80,0-100,0 MCH ---------------------33,1 pg ------------------ norma: 26,0-35,0 MCHC--------------------33,3 g/dl ----------------norma: 31,8-36,9 RDW-CV -----------------12,0 % ------------------- norma: 11,5-14,5 MPV ----------------------10,3 fl ------------------norma: 8-11 % neutrocytów------------ 29,1 % -------------------norma: 45,0-70,0 % limfocytów ------------54,2 % ------------------- norma: 20,0-45,0 % monocytów------------- 9,6 % --------------------norma: 1,0-8,0 % eozynocytów -----------6,3 % --------------------norma: ponizej 5,0 % bazocytów--------------0,8 % --------------------norma: ponizej 1,0 liczba neutrocytów -----1,06 G/I ----------------- norma: 1,80- 7,70 liczba limfocytów--------1,98 G/I----------------- norma: 1,00-5,00 liczba monocytów-------0,35 G/I ------------------norma: ponizej 0,80 liczba eozynocytów -----0,23 G/I-------------------- norma: 0,00- 0,45 liczba bazocytów --------0,03 G/I ---------------------norma: ponizej 0,20 Rozmaz mikroskopowy: Granulocyty segmentowane:-----33 % --------------- norma: 45- 70 Granulocyty kwasochlonne:-------3 % ----------------norma: ponizej 5 limfocyty :--------------------------62% ----------------norma: 20-45 monocyty :--------------------------2% ------------------norma: 1-8 OB: po 1h -------------------------2 mm -------------------norma: ponizej 20
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W obrazie krwi obwodowej wysuwającą się na pierwszy plan nieprawidłowością jest limfocytoza bez leukocytozy. Jest to stan, który może sugerować przewlekły proces zapalny wywołany zakażeniem bakteryjnym (np. gruźlica) lub wirusowym (np. wzw B, wzw C). W rzadkich przypadkach również niektóre nowotwory takie jak białaczki czy szpiczak mnogi mogą dawać taki obraz. Niestety interpretacja samej morfologii bez objawów i wywiadu pozwala tylko na tak ogólne wnioski.