Lipodystrofia w cukrzycy

Choruję na cukrzycę od 10 lat. Ostatnio na moim brzuchu i udach w miejscach gdzie wstrzykuję insulinę pojawiły się znaczne wgłębienia. Moja pani lekarz powiedziała, że to lipodystrofia. Czy jest na to jakieś lekarstwo aby wgłębienia znikły?

ponad rok temu

Lipodystrofia związana ze stosowaniem insuliny może wystąpić u ok. 40% pacjentów stosujących insulinę. Występowanie tego skórnego powikłania insulinoterapii zwykle związane jest ze stosowaniem dużych dawek insuliny. Jako przyczyny wymienia się  zanieczyszczenia stosowanych preparatów (dotyczyło to ery kiedy stosowano insuliny zwierzęce), zbyt niską temperaturę wstrzykiwanego roztworu, kwaśny odczyn, reakcje alergiczne. Jeżeli sugeruje sie kilka przyczyn tego zjawiska tzn. że tak naprawdę w 100% niewiadomo dlaczego tak się dzieje. Lipodystrofia to martwica podskórnej tkanki tłuszczowej, nie jest to powikłanie groźne dla życia, główny problem to efekt kosmetyczny. Zwykle kierujemy pacjentów na konsultację do dermatologa, który jeżeli istnieje taka potrzeba zleca miejscowe leczenie. Zwykle neistety nie udaje się uzyskać poprawy. Nie ma również żadnego preparatu o udowodnionej skuteczności. Czasami podejmujemy próbę zmiany stosowanej insuliny.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli