Lordoza lędźwiowa pogłębiona z masywnym kyfotycznym wygięciem kręgosłupa w wyniku MR

Dzień dobry chciałbym wiedzieć co oznacza mój wynik MR. Lordoza lędźwiowa pogłębiona z masywnym kyfotycznym wygięciem kręgosłupa na poziomie pogranicza piersiowo-lędźwiowego. Na szczycie hyperkyfozy widoczne przebyte złamanie trzonu kręgu L1 ze znaczną redukcją jego wysokości i "wbiciem" w jego obręb kolumny wyżej leżącej z cechami konsolidacji obu trzonów kręgów. Na powstałej krzywiźnie modeluje się worek oponowy, który na poziomie L1/L2 uciśnięty jest przez lewoboczne uwypuklenie

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na obecność wykładników choroby zwyrodnieniowej oraz patologicznych zmian wpływających na obecne w kręgosłupie struktury nerwowe. Aby zatrzymać proces destrukcji kręgosłupa oraz nie doprowadzić do pojawienia się silnie wyrażonych dolegliwości bólowych warto wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne, rozszerzone o konkretne ćwiczenia. Sugerowałabym konsultację z rehabilitantem lub neurochirurgiem.