Lot samolotem a obrzęk limfatyczny po radioterapii

Jestem po chemioterapi i radioterapi raka piersi ,,minelo juz 40 dni od zakonczenia radoterapii ,,,mam niewielki obrzek limfatczny lewej reki ,,czy moge leciec samolotem ,,lot trwa 3 godz
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, może Pani lecieć samolotem. Obrzęk limfatyczny w obrębie kończyny górnej nie jest przeciwwskazaniem. Należy jednak pamiętać o profilaktyce przeciwzakrzepowej zalecanej wszystkim osobom odbywającym podróż samolotem > 2h - unikanie odwodnienia organizmu oraz ruch podczas lotu (pójście do toalety, wykonanie prostych ćwiczeń na fotelu pasażera). Dodatkowo w Pani przypadku należy unikać ucisku kończyny górnej i pamiętać o trzymaniu jej wyżej (na wysokości lub powyżej serca) - wskazana pozycja ręki jak na temblaku. Zapobiegnie to zwiększeniu obrzęku.