Lot samolotem a rozrusznik serca

Mój ojciec (70 lat) ma mieć wszczepiany rozrusznik serca. W trzy tygodnie po zabiegu ma zaplanowany trzytygodniowy wyjazd wiążący się z długotrwałą podróżą samolotem (12 godzin) i zmianą klimatu (tropiki, 30 stopni). Podobno lekarz nie widzi problemu, ale nie wiem, czy to nie jest wersja dla mnie, bo ojciec bardzo chce jechać. Czy rzeczywiście nie ma problemu z taką podróżą w tak krótkim czasie po zabiegu?

Lek. Marta Hat

Witam!

Nie ma przeciwwskazań do odbywania lotów samolotem u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca. Po samym zabiegu warto odczekać 2-3 tygodnie i jeżeli nie będzie przeciwwskazań od lekarza prowadzącego można odbyć lot. Należy pamiętać jednak, żeby mieć przy sobie informację o wszczepionym rozruszniku i przedstawić ją przy bramce kontrolnej. Badania mówią, że bardziej niebezpieczne są ręczne wykrywacze metalu. Mogą doprowadzić do zakłóceń w pracy rozrusznika. Pozdrawiam