Łożysko przodujące bocznie - czego mogę się spodziewać?

Witam. Jestem w 35. tygodniu ciąży. Wykryto u mnie łożysko przodujące bocznie. Znajduje się ono z prawej strony, 1 cm od wyjścia macicy. Do tego główka małego jest mniejsza niż powinna być. Czego mogę się spodziewać? Czy to groźne? Mieszkam za granicą i ciężko mi wszystko zrozumieć. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!

Łożysko przodujące jest patologią ciąży wymagającej stałej obserwacji lekarskiej. Na tym etapie ciąży szanse na uniesienie łożyska ku górze są znikome. Istnieje zatem ryzyko krwawień świeżą, jasnoczerwoną krwią i wskazaniem wcześniejszego ukończenia ciąży.

Nie podaje Pani terminu, w którym zostało postawione rozpoznanie. Jeżeli jednak miało to miejsce przed 35. tygodniem, to powinna dostać Pani zastrzyki sterydowe przyspieszające rozwój płuc maluszka, na wypadek konieczności wcześniejszego ukończenia ciąży. Po 35. tygodniu większość placówek rezygnuje z terapii sterydowej.

Ze względu na niskie usadowienie łożyska poród będzie operacyjny, tj. przez cesarskie cięcie. Najprawdopodobniej poród zostanie wykonany po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, kiedy zakończą się procesy organogenezy i płód będzie całkowicie zdolny do samodzielnego życia.

Mała główka zapewne jest objawem hipotrofii płodu, która jest częstym powikłaniem łożyska przodującego.

Po szczegółowe informacje powinna się Pani udać do lekarza prowadzącego ciążę. Ze względu na ciążę wysokiego ryzyka powinna być Pani w stałym kontakcie ze specjalistą.

Pozdrawiam