Lunatykowanie u 16-latki

Dzień dobry. Mam 16 lat. Od kilku lat lunatykuję. Często nie pamiętam co się działo, a np. jestem na kanapie, a nie w swoim łóżku. A czasami pamiętam np. taką historię, że śniło mi się, że koło mnie leżą źli ludzie, musiałam uciec, to uciekłam do innego pokoju i poszłam dalej spać. Nie wiem, gdzie mam się dalej udać. Może z tego wyrosnę?

MĘŻCZYZNA, 16 LAT ponad rok temu

Co łączy bezsenność z depresją?

Czy depresja wpływa na zaburzenia snu? Psychiatra dr n. med. Michał Skalski wyjaśnia, jaki jest związek między depresją a bezsennością. Tłumaczy również, jaki charakter ma bezsenność w depresji.

Witam serdecznie,

Lunatykowanie zdarza się głównie u dzieci, choć może wystąpić po raz pierwszy w wieku dorosłym. U dzieci wiąże się z niedojrzałością układu nerwowego i faktycznie z wiekiem lunatykowanie może ustąpić. W różnicowaniu należy wziąć pod uwagę niektóre postacie epilepsji - dlatego wskazana może być ewentualnie konsultacja neurologiczna.

Łagodne postacie lunatykowania zazwyczaj nie wymagają leczenia, należy tylko zabezpieczyć daną osobę przed możliwością doznania urazu.

W cięższych przypadkach stosuje się leki tłumiące tę fazę snu, w której pojawia się lunatykowanie, które może przepisać psychiatra.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty