Lunatykowanie u 17-latka

witam mam 17 lat i odkąd pamiętam to lunatykuje. Często wychodzę na podwórko w środku nocy bo wydaje mi się że ktoś tam jest.Wiele razy krzyczę przez sen i rozmawiam. Najgorsze jest to że zdarza mi się to co noc , tyle że ja pamiętam czasami co robiłam bo nagle się przebudzę ale sama tak z niczego i wracam do łóżka, zasnę i od nowa wstaję i spaceruje po mieszkaniu. Nie chcę iść do lekarza ale już nie mogę sobie z tym poradzić . Proszę o pomoc.

Witam serdecznie,
Lunatykowanie występują najczęściej u dzieci - ma to związek z niedojrzałością układu nerwowego. Ty napisałaś, że somnambulizm występuje u Ciebie od dzieciństwa i do tej pory nie minął - jest to wskazanie do szukania konsultacji u lekarza. Lunatykowanie może być spowodowane między innymi przez stres, niedobór magnezu, zaburzenie rytmu serca, bezdech senny czy epilepsję. Dlatego ważne, żebyś poszła do lekarza, by wykryć jego przyczynę.
Pozdrawiam

Mgr Maja Górna Psycholog, Gdańsk

Niestety obawiam się, że bez wizyty u specjalisty nie poradzi sobie Pani z powyższymi objawami, które mogą wskazywać na zaburzenia snu. Bardzo dobrze z tym problemem radzi sobie terapia poznawczo- behawioralna. Proszę poszukać terapeuty poznawczo- behawioralnego