Lunatykowanie u 7-latki

boje sie o moja corke ma 7lat i chyba lunatykuje( albo jest opetana jesli to mozliwe) to przerazajace co robi w nocy podczas gdy spi !budze sie a ona stoi nad naszym lozkiem ,kolysze sie nic niemuwi zaprowadzamy ja do lozka ona wciaz spi, boje sie zasnac bo ona znowu bedzie w naszym pokoju albo stoi albo siedzi na srodku pokoju lub przy naszym lozku czy to normalne?czesto tak sie zachowuje a rano nic niepamieta co mam robic?

Witam serdecznie,
Lunatykowanie u dzieci jest stosunkowo częste. Wynika z niedojrzałości układu nerwowego. U większości dzieci ten problem zanika przed 10 rokiem życia. Zatem, jeśli lunatykowanie u Pani córki nie powoduje u niej ciągłego zmęczenia w ciągu dnia i nie zdarza się to zbyt często nie ma powodów do obaw. W przeciwnym wypadku wskazana byłaby konsultacja z pediatrą. Proszę również pamiętać, żeby zapewnić córce bezpieczeństwo - to znaczy pozamykać okna i drzwi, schować przedmioty, którymi mogłaby wyrządzić sobie krzywdę.
Pozdrawiam

Dzień dobry!

Z punktu widzenia nauki opętanie nie jest możliwe.

Lunatykowanie stosunkowo często występuje u dzieci i zazwyczaj nie świadczy o żadnych poważnych trudnościach. Uważa się, że wynika z niedojrzałości układu nerwowego.
Podczas lunatykowania dziecko może powracać w to samo miejsce - do Waszej sypialni. Mogłoby też jednak wykonywać bardziej skomplikowane czynności, np. szukać jedzenia w lodówce, przebierać się w inne ubrania, wyjmować rzeczy z szafy. Zazwyczaj lunatykowanie nie pozostawia wspomnień, to naturalne, że rano dziewczynka nie wie, co robiła w nocy.

Większość dzieci z lunatykowania wyrasta. Lunatykuje znacznie mniejszy procent dorosłych niż dzieci. Dopiero u nastolatka lub osoby dorosłej, która wciąż regularnie lunatykuje warto szukać tego medycznych lub psychologicznych przyczyn.

Dziecko warto po prostu spokojnie odprowadzić do łóżka. Powszechny jest przesąd, że lunatyka nie wolno budzić, jednak w rzeczywistości nie jest to dla nie niebezpieczne.

Niekiedy lunatykowanie może być wzmagane przez stres, nerwy, rodzinne lub szkolne problemy i konflikty dziecka. Przyczyniać się może także nadmierne przemęczenie lub niedosypianie, nieregularny tryb życia, dieta. Być może mogą Państwo spróbować przyjrzeć się życiu córeczki oraz jej temperamentowi, cechom charakteru, potrzebom. Czy dziewczynka ma nadmiar energii? A może jest raczej dzieckiem zamkniętym w sobie? Może pozytywną zmianą byłoby dla niej nowe hobby lub sport albo zmiana diety, trybu dnia, sposobu i pory zasypiania i wstawania?

Warto też zadbać, aby pomieszczenie, w którym śpi było ciche, spokojne, bezpieczne. Lunatyków często prowokuje do wstania hałas bądź światło.

Pozdrawiam!