Łuszczyca a białaczka

Mój ojciec przed zachorowaniem na białaczkę cierpiał na łuszczycę. Z momentem wystąpienia nowotworu, łuszczyca zniknęla. Po ostatniej, bardzo silnej chemioterapii (6 -stej z kolei), nagle zaatakowała go ponownie łuszczyca. Czy ma to związek z białaczką? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób zapalnych skóry. Dotyczy ok. 2–3% światowej populacji. Chorują na nią zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wiele różnorodnych czynników może wyzwalać wysiew wykwitów łuszczycowych. Chorobę mogą prowokować wszystkie mechaniczne uszkodzenia skóry, takie jak np. iniekcje czy skaleczenia, leki, ale także przede wszystkim stres.

W czasie leczenia onkologicznego czasami obserwuje się cofnięcie się objawów łuszczycy, niekiedy jednak dochodzi do zaostrzenia. U chorego na noowtór trudno doszukać się konkretnej przyczyny zaostrzenia, ponieważ wpływ może mieć tutaj wiele czynników, nawet sam stres związany z leczeniem. Chorzy na białaczkę mają często badany szpik kostny i ewentualny nawrót choroby jest szybko rozpoznawany w badaniach laboratoryjnych. Nie sądzę, aby u Pani Taty zaostrzenie akurat wiązało się z nawrotem choroby, niemniej nie można tego wykluczyć. Proszę zdać się na lekarzy prowadzących Tatę.

Pozdrawiam serdecznie