Luteina a miesiączki

Chciałam się dowiedzieć, czy przy regularnych miesiączkach moge wziąść LUTEINE 50? Staramy się o dzidziusia, a wiem, że te tabletki pomagają przy zajściu w ciąże. Czy mogę ich wziąść pare dni przed okresem?

Witam!

Luteina to progesteron - hormon wytwarzany przez ciałko żółte jajnika niezbędny do podtrzymania ciąży oraz przygotowania macicy do zagnieżdżenia zarodka. Pomaga w zajściu w ciążę w sytuacji, gdy kobieta ma go za mało. Jeżeli u Pani stężenie progesteronu jest prawidłowe (najbardziej prawdopodobne przy prawidłowych cyklach) nie ma potrzeby, żeby przyjmować luteinę. Nie wpłynie to na płodność ani nie przyspieszy zajścia w ciążę.

O niepłodności mówi się, gdy po roku prawidłowych starań o dziecko nie ma pozytywnych efektów w postaci ciąży. Prawidłowe starania oznaczają współżycie co 2-3 dni. Częstsze lub rzadsze stosunki mogą wpłynąć niekorzystnie na jakość nasienia, poza tym można "przeoczyć" owulację.

Jeżeli w Państwa przypadku nie upłynął rok lub nie współżyją Państwo z odpowiednią regularnością nie polecam brania dodatkowych leków. Jeśli jednak można już rozpoznać niepłodność należy udać się do lekarza mającego doświadczenie w tej dziedzinie, aby ustalić przyczynę problemów. Nie należy na własną rękę przyjmować żadnych leków.

Jeżeli uważa Pani, że ma zbyt małe stężenie progesteronu, można oznaczyć jego ilość w laboratorium. Należy to zrobić w pierwszej i drugiej fazie cyklu.