Luteina a wywołanie owulacji

Witam! Moje cykle trwają zwykle 27 dni. Niestety prawdopodobnie ze względu na duży stres i zmianę klimatu ostatni okres miałam 16 sierpnia. Dziś byłam u lekarza, zrobił USG i podał luteinę (4 tabl. pod język raz dziennie) do wystąpienia miesiączki lub 14 dni, jeśli się nie pokaże. Mam pytanie co do owulacji w takim okresie, czy teraz jest szansa zajścia w ciążę - do pojawienia się następnej miesiączki. Czy czas oczekiwania na miesiączkę pod wpływem luteiny jest bezowulacyjny?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Luteina nie wywoła u Pani owulacji, natomiast może spowodować krwawienie, po którym być może powróci w miarę regularny cykl z owulacjami. Oczywiście nie można wykluczyć, że owulacja się spontanicznie pojawi w najbliższym czasie, czy że już się pojawiła i miesiączka wkrótce nadejdzie. Tak więc w zależności czy planuje Pani dziecko czy nie należy w najbliższym czasie się zabezpieczać lub współżyć bez zabezpieczenia, w nadziei na zapłodnienie. Pozdrawiam serdecznie!