Osoba Witam! Około dwa lata temu bardzo wypadały mi włosy. Zrobiłam wtedy szereg badań, z których jednak niewiele wynikło. Do dzisiaj włosy pozostały przerzedzone szczególnie na czubku głowy. Żelazo - 76 mikrog/dl (norma 37 - 145), testosteron - 0,40 ng/ml (norma 0,1 - 0,9) TSH - 2,03 uIU/ml (norma 0,25-5,0), androstendion - 5,6 nmol/l (norma 2,7-5,8), prolaktyna – 20,80 ng/ml (norma: 4,79 - 23,3). Problem w tym, że kilka miesięcy później ponownie badałam prolaktynę (siostra chorowała na hiperprolaktynemię) i wyszedł mi wynik 62,58 ng/ml, jednak pani doktor stwierdziła, że takie skoki czasami mają miejsce, np. na skutek stresu i mam się tym nie przejmować, jeśli poprzednie badanie wyszło dobrze. Zastanawia mnie, czy łysienie androgenowe może być spowodowane takimi skokami poziomu prolaktyny bądź wysokim poziomem androstendionu? Dodam, że oprócz łysienia zaobserwowałam nadmierne owłosienie ciała w miejscach typowych dla mężczyzn. Lekarz uważa, że wszystko jest w porządku, zaleca szampony, odżywki, suplementy... Ja jednak obawiam się, że nieleczone zaburzenia mogą mieć jakieś negatywne skutki w przyszłości, np. gdy będę chciała zajść w ciążę. Proszę o rozwianie moich wątpliwości ;) Z góry dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Wyniki, które Pani przedstawiła, mieszczą się w normie.

Nie pisze Pani nic o tym, ile ma lat, czy miesiączkuje regularnie? Samo badanie bardzo wrażliwej prolaktyny należy wykonać rano, na czczo, między 8-12, po przespanej nocy. Dzień przed badaniem nie należy współżyć, jeść obfitej kolacji ani też intensywnie ćwiczyć. To nam zapewni wiarygodny wynik. Zachęcam do ponownego oznaczenia hormonu - w razie odchyleń proszę wynik skonsultować z ginekologiem-endokrynologiem.

Co do wypadania włosów - nic nie pisze Pani o preparatach - lekach, szamponach, odżywkach - które obecnie Pani stosuje.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Dermatologia – Jeśli złość sprawia, że stajesz się blady, wściekłość z kolei powoduje, że twoja twarz oblewa się czerwienią, z powodu zimna zaś siniejesz, to takie zmiany barwy skóry są zasadne i łatwo wytłumaczalne. Gdy jednak ni stąd, ni zowąd na skórze pojawiają się czerwone plamy lub inne zmiany, mogą one być zapowiedzią rozmaitych chorób.
  • Łysienie – Łysienie, czyli wypadanie włosów, jest coraz częściej obserwowaną dolegliwością, z którą borykają się zarówno dorośli, jak i dzieci, mężczyźni i kobiety. Jest to stan o charakterze okresowym, długoterminowym bądź trwałym, mogącym doprowadzić do nieodwracalnej utraty włosów na ograniczonej powierzchni lub obejmującej całą owłosioną skórę głowy.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach