Łysienie plackowate - co je powoduje i jak leczyć?

Jestem 22-letnim mężczyzną. Od pół roku cierpię na łysinie plackowate, zaczęło się od czubka głowy i następnie nastąpiły przerzedzenia i placki… obejmujące całą głowę. Na głowie może mam z 200 włosów. Na ciele też strąciłem włosy włącznie z zarostem zostały tylko brwi i rzęsy. Obecnie leczę się metodą DCP. Bardzo proszę o odpowiedź na kilka pytań, może niektóre dziwne, ale proszę o odpowiedź szczerą: 1. Czy na moją chorobę naprawdę mogło mieć wpływ to, że gdy moja mama była ze mną w ciąży miała bielactwo? 2. Choruję oprócz łysienia plackowatego na atopowe zaplenie skóry, czy te choroby się jakoś łączą? Słyszałem od innych lekarzy, że tak, a od innych nie? 3. Czy wielkość śledziony i ogólnie choroby śledziony mają jakiś wpływ na łysinie plackowate? Mam dość powiększoną i czasem boli. Słyszałem, że śledziona ma związek z limfocytami T, które w łysieniu plackowatym są bardzo istotne. Zastawiam się do jakiego lekarza iść - w sensie specjalności - z tą śledzioną i co nią robić? 4. Czy niedobór cynku, który mam dość znaczny mógł wpłynąć na łysienie plackowate? 5. Ostanie pytanie najważniejsze dla mnie… Czy zakażenie bakteryjne bakterią Pseudomonas aeruginosa (paskudna bakteria tonę antybiotyku zażyłem i nic) w układzie moczowym (pęcherz, prostata, nerki) może wywołać łysienie plackowate? Pozdrawiam! Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!
Łysienie plackowate często występuje u osób spokrewnianych, stosunkowo często choroba pojawia się również u dzieci. Podłoże prawdopodobnie jest genetyczne, polegające na zaburzeniu układu odpornościowego - organizm wytwarza sam substancje skierowane przeciwko własnym tkankom. Choroba często współistnieje z innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym: toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby tarczycy, bielactwo, zapalenie jelit.  Na zadawane przez Pana pytania trudno udzielić jednoznacznych odpowiedzi, gdyż choroba ta nadal jest w strefie badań i nie wszytko jest wyjaśnione. Czy choroba matki mogła mieć wpływ - ciężko powiedzieć - jest też spowodowana zaburzeniami autoimmunologicznymi, tak więc nie można tego jednoznacznie wykluczyć. Atopowe zapalenie skóry - również tu nie ma jasnej odpowiedzi, ale choroby te mogą jednak na siebie wpływać. Wielkość śledziony - wszystko zależy z jakiego powodu jest powiększona - proszę wykonać USG jamy brzusznej, podstawowe badania laboratoryjne, być może wskazana będzie również konsultacja z hematologiem lub gastrologiem - do obu konieczne jest skierowanie. Niedobór cynku - może przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów, jednak raczej nie w sensie łysienia plackowatego.Bakteria - obecnie wg wiedzy medycznej raczej za rozwojem choroby stoją zaburzenia autoimmunologiczna, a nie choroba infekcyjna.

 Konieczne jest dalsze prowadzenie leczenia pod okiem dermatologa.
Polecam artykuły poświęcone tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-lysienia-plackowatego
http://portal.abczdrowie.pl/czy-lysienie-plackowate-mozna-wyleczyc
http://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-terapia-lysienia-plackowatego
http://portal.abczdrowie.pl/czym-sie-objawia-lysienie-plackowate.

Pozdrawiam