Osoba , 48 lat

Mam 48 lat. 2 lata temu wykryto u mnie mięśniaka na 2 cm. Miesiąc temu w USG dopochwowym wyszły już dwa po 3 cm i liczne drobne na 1,5 i 1 cm. Moja macica to podobno "worek kartofli". Wynik z łyżeczkowania dobry. Co mogę z tym robić? Lekarz sugeruje wycięcie trzonu macicy drogą brzuszną, pozostawienie jajników. Czy jest możliwa operacja wycięcia samego trzonu drogą dopochwową? Czy wielkość mięśniaków ma wpływ na sposób cięcia brzucha? Mam też lekkie trudności w utrzymaniu moczu, czy operacja tego nie pogłębi? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

W Pani sytuacji rzeczywiście pozostaje albo wykonać histerektomię teraz albo czekać, aż mięśniaki zaczną dawać objawy, np. krwawienia z dróg rodnych czy ucisk na sąsiadujące z macicą narządy wewnętrzne (pęcherz moczowy, jelita). Technicznie jest możliwe wykonanie amputacji trzonu macicy drogą pochwową, myślę jednak że niewielu ginekologów jest to w stanie wykonać. Jeśli nie mamy do czynienia z mięśniakiem wyjątkowo dużych rozmiarów, cięcie jest takie samo w każdym przypadku – poprzeczne, długości ok. 10 cm, blisko spojenia łonowego (podobne do cięcia cesarskiego).

Ryzyko pogorszenia nietrzymania moczu po histerektomii jak najbardziej istnieje. Co ciekawe, badania wykazały, że ryzyko to jest dwa razy większe w przypadku amputacji trzonu niż histerektomii całkowitej. Pozostawienie szyjki macicy nie ma natomiast większych zalet.

Oczywiście istnieje wiele możliwości leczenia nietrzymania moczu, tak więc ryzyko pogłębienia się tego problemu w Pani przypadku nie powinno odwodzić Pani od leczenia mięśniaków.

Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Onkologia – Onkologia (gr. onkos – guz) jest gałęzią medycyny, która zajmuje się nowotworami, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Badania onkologiczne mają na celu ustalenie przyczyn występowania i mechanizmów powstawania nowotworów, a także określenie sposobów ich zapobiegania, wykrywania i metod leczenia.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach