Mała i twarda kuleczka nad blizną po cesarskim cięciu

Witam serdecznie mam takie pytanie czesto dotykam sie po podbrzuszu i wszystko bylo dobrze,ale wczoraj zauwazylam malutka kuleczke dosc twarda po lewe stronie moze jakies pol centymetra nad cieciem cesarkim.Cesarke mialam 18miesiecy temu,dodam ze ta kulka nie boli mnie w dotyku a brzoch mnie pobolewa ale to przez to ze mam dostac miesiaczke za pare dni.Mialam tez robione w maju badania mocz,morfologia,ob i wszystko bylo w normie,wiec to moze byc?Czy moze to byc cos groznego?
ponad rok temu

Trudno mi określić co to może być bez bezpośredniego badania. Najczęściej w bliznach po cięciu cesarskim występują albo przepukliny (drobny ubytek w powięzi przez który wydobywa się otrzewna wraz z jej zawartością) lub też może jest to endometrioza czyli wszczepiony fragment śluzówki macicy w bliznę pooperacyjną. Trzeba w tej sprawie udać się do chirurga, który po bezpośrednim badania wyjaśni Pani czy jest to przepuklina, czy np. guzek na podłożu endometriozy (może tłuszczak?). Być może zaleci badanie USG, może biopsję cienkoigłową celem pogłębienia diagnostyki. Oczywiście przepuklina czy też guzek wymagają leczenia zabiegowego. Nie są to jednak groźne schorzenia.

Zgrubienie wyczuwalne w zagojonej bliźnie po cesarskim cięciu może mieć różne pochodzenie. Objawy przez Panią opisane mogą być spowodowane endometriozą. W celu wyjaśnienia przyczyny konieczne jest USG tkanki podskórnej i konsultacja z chirurgiem. Wszczep endometriony w bliźnie leczy się operacyjnie - zwykle wystarczy wycięcie chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym.
Pozdrawiam,
Joanna Jędrys