Mała ilość słów u 21-miesięcznego dziecka

Witam moj syn ma 21m i bardzo malo mowi. Nie laczy wyrazow, mowi: mama, tata, baba, da (daj), idzi (idzie). Powtarza sylaby ciagiem np tatatataa, dadada, papapa itp. Od samego poczatku ogladal b. duzo tv i bawil sie zabawkami, ktore graja i migoca. Mysle, ze w ten sposob rozwinal wiecej polkule prawa niz lewa. Jak moglabym stymulowac jego lewa polkue mozgowa. Co moge zrobic by zaczal mowic. Tv juz wyeliminowalam , a czy moge z nim sluchac piosenki? Prosze o porade. Czytamy synkowi duzo.

Witam

Jeśli chodzi o stymulację lewej półkuli to można z dzieckiem ćwiczyć wszelkiego rodzaju szeregi, sekwencje, relacje, związki przyczynowo skutkowe. Jest to także ćwiczenie myślenia przez analogię.
Chodzi o ciągi logiczne i określenie, jak element wystąpi później.
Znalezienie różnicy w danym zbiorze. Co nie pasuje i dlaczego?
Układanie historyjek obrazkowych.
Zapamiętywanie sekwencji na podstawie obrazków bądź sekwencji ruchowych.

Polecam zapoznać się z materiałami prof. Cieszyńskiej. O ile metoda krakowska ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników to opracowane przez Panią Profesor materiały są bardzo przydatne.

Należy ograniczyć Snowi stymulację prawej półkuli - takie kroki Pani już podjęła czyli ograniczyć do minimum TV, komputer, grające zabawki.

Warto także udać się do logopedy, który opracuje plan terapii.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

Witam. 2 letnie dziecko powinno już wypowiadać około 300 słów i budować proste zdania. Pani Synek niedługo kończy dwa lata, zaś wymawia pojedyncze wyrazy i ciągi sylab. To zdecydowanie za mało. Dobrze, iż wyeliminowała Pani oglądanie telewizji. Sugerowałabym konsultację u logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci, który nie tylko ustali przyczynę opóźnionego rozwoju mowy Synka, zbada Jego rozwój poznawczy, ale także ustali plan dalszej terapii (w tym stymulacji lewej półkuli mózgowej).
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Z opisu wynika, że dziecko jest podwrażliwe słuchowo i wzrokowo.Muzyka stymuluje, ale w tym przypadku stosowana selektywnie.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Przede wszystkim nakeży udać się do logopedy i rozpocząć terapię. W domu nastawić się na zabawy i zagospodarowanie czasu dziecka w spodób twórczy i rozwojowy; TV zastąpić książeczkami, klockami czy zabawami manualnymi.
Pozdrawiam AM