Mała ilość spożytych posiłków a wynik glukozy

Czy to, że dzień przed wizytą i badaniem krwi na glukozę po obciążeniu jadłam mało bo tylko 3 posiłki a ostatni około 19 mogły sfałszować wyniki. Nad czczo 73,2 a po obciążeniu 150. ( 75g glukozy)

Witam Panią,

Prawidłowo przeprowadzony test powinien być wykonany na czczo, tj. co najmniej 8 h od ostatniego posiłku, po przespanej nocy. Zaleca się, aby przed testem nie zmieniać dotychczasowych nawyków żywieniowych, bo może mieć to wpływ na wynik testu. W Pani przypadku z uwagi na zbyt wysoki poziom glukozy 2 h po obciążeniu (prawidłowo glukoza < 140 mg/dl) radziłbym powtórzenie testu - według zaleceń. Jeśli wynik się potwierdzi będzie oznaczać to, że ma Pani nietolerancję glukozy, jest to stan przedcukrzycowy. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli ma Pani w rodzinie kogo, kto choruje na cukrzycę. Czasami wystarczy modyfikacja stylu życia, redukcja masy ciała, zdrowa dieta i wszystko wraca do normy.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz