Mała liczba granulocytów obojętnochłonnych

Witam. Mam 30 lat. Od 3 miesięcy bolą mnie węzły chłonne. Żadnych guzków nie wyczuwam, raczej są opuchnięte. W pierwszej fazie cyklu ból jest mniejszy, natomiast w drugiej się nasila. Zrobiłam morfologię, przede mną jeszcze wizyta u ginekologa i usg piersi. Czy na podstawie tych wyników można już cokolwiek powiedzieć? Z góry dziękuję. A to moje wyniki: leukocyty 4,3 tys./ul, erytrocyty 4,5 mln/ul, hemoglobina 14,2 g/dl, hematokryt 40%, MCV 89 fl, MCH 31 pg, MCHC 35,4 g/dl, płytki krwi 256 tys./ul, RDW-CV 12,1%, PDW 11,7 fl, MPV 9,9 fl, P-LCR 24,9%, neutrofile 1,72 tys./ul, limfocyty 2,05 tys./ul, monocyty 0,42 tys./ul, eozynofile 0,11 tys./ul, bazofile 0,0 tys./ul, neutrofile 39,9%, limfocyty 47,6%, monocyty 9,7%, eozynofile 2,6%, bazofile 0,2%. Rozmaz: gran. segmentowane 42%, gran. kwasochłonne 4%, limfocyty 45%, monocyty 9%. INR 1,20, wskaźnik protrombinowy 88%, APTT 31 sek, CRP 0,170 mg/l, toxoplazma gondi IgG 0,1 IU/ml, toxoplazma IgM 0,070.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W badaniu morfologii krwi zwraca uwagę mała liczba granulocytów obojętnochłonnych. Pozostałe parametry są prawidłowe. Obraz taki świadczyć może o przebytej pewien czas temu infekcji wirusowej. Morfologię dobrze byłoby powtórzyć za jakiś czas celem oceny tendencji zmian w układzie białokrwinkowym. Trwającemu w chwili obecnej zakażeniu przeczy ujemny wynik CRP. Ujemny wynik przeciwciał przeciwko Toxoplasma gondii wyklucza natomiast toksoplazmozę, jako przyczynę powiększonych węzłów chłonnych. Prawidłowe są wyniki INR i APTT (parametry układu krzepnięcia, pozwalające w pewnym stopniu ocenić również funkcję wątroby).

Nie wiem, która grupa węzłów jest u Pani powiększona. Zakładam, że podejrzenie, iż są to węzły wysunął lekarz. Dolegliwości w postaci wyczuwalnych w obrębie piersi guzków, których bolesność wzrasta w drugiej połowie cyklu miesiączkowego daje bowiem tzw. mastopatia, czyli zwyrodnienie włóknisto-torbielowate piersi. Nie są to zmiany o charakterze złośliwym. Ich uciążliwość polega właśnie na dyskomforcie, który powodują.  Warto więc poczekać na wynik badania ginekologicznego i USG piersi.

Pozdrawiam serdecznie.