Mała pewność siebie u 23-latka

Mam problem. Ogolnie mam w swoim zycu mało pewności. CO do siebie, co do swoich umiejetnosci, co do pracy . A najlepsze jest to, ze mam duze ambicje, ale - nie moge isc dalej bo nie jestem pewien czy wszystko robie dobrze, dopoki nie bede mial pewnosci, ze wszystko umie mdobrze, bede czul sie niepewien i bede bal sie miec swoje zdanie. W zespole dopoki nie umiem wszystkiego i sobie sam nie poradze w zyciu sie nie postawie nikomu i bedee sie bal i zyl w stresie - co ze mna jest?

Zeby moc odpowiedziec na wiele pytan ktore stawia Pan sobie warto podjac konsultacje u psychologa. Pozwoli to przyjrzec sie glebiej przyczynom u zrodel ktorych lezy takie Pana samopoczucie i pomoze podniesc poczucie Wlasnej samooceny i bazowac na zasobach ktorych na pewno ma Pan wiele ale jeszcze trudno z nich korzystac jesli nie sa ugruntowane.
Pozdrawiam cieplo
A.Reklewska psychoterapeuta

Witam serdecznie. Dosyć często w Pana grupie wiekowej występuje problem, który Pan opisuje. Być może przydałoby się popracować trochę z psychologiem, który pomógłby Panu wzmocnić samoocenę i znaleźć przyczyny niepewności i lęku. Znając takie przyczyny łatwiej jest sobie z nimi poradzić. Należałoby wtedy zgłosić się po pomoc do dobrego psychoterapeuty.
Wydaje mi się jednak, że nawet gdyby Pan się nie zdecydował na psychoterapię to wzmocnią Pana: życie, ciągłe próby, doświadczenie, ewentualne porażki. Przed Panem dorosłe życie, które zweryfikuje wiele planów i ambicji. Jeżeli odważy się Pan trochę otworzyć i próbować; znosić i sukcesy, ale też porażki Pana samoocena powinna się wzmocnić. Owocnej pracy. MDanielewicz

Dzień dobry, trudno odpowiedzieć na pana pytanie bez szerszej diagnozy. Chyba nigdy w życiu nie możemy być czegoś pewni w 100%, nigdy nie wiemy wszystkiego - warto zdawać sobie z tego sprawę. Pomocny może się okazać dla pana udział w grupie terapeutycznej lub podjęcie terapii indywidualnej. Pozdrawiam.