Mężczyzna , 27 lat

Witam!

Trzy lata temu na żołędziu i napletku pojawiały mi się stopniowo czerwone małe krostki, które po kilku dniach robiły małe ranki, a następnie się goiły (podobne do pryszczy, były bezbolesne i nie było pieczenia podczas oddawania moczu) - trwało to przez około dwa tygodnie, a leczyłem przez utrzymywanie higieny oraz smarowanie maścią szałwiową. Po zniknięciu przez te trzy lata nie powróciły. Po tych krostkach pozostały jedynie trochę czerwonawe punkciki na żołędziu (bardzo małe blizny ledwo zauważalne). Czy jest to oznaka, że jednak nie jest to do końca wyleczone? Nadmienię tylko, że nigdy nie współżyłem, więc nie wiem z jakiego powodu te krostki się pojawiły. Nurtuje mnie to pytanie, gdyż za miesiąc z narzeczoną bierzemy ślub i będziemy starać się o dziecko, a nie chcę zarazić narzeczonej.

Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Karol Kaziród-Wolski 76
Lek. Karol Kaziród-Wolski Stażysta/Rezydent, Kielce
Edytuj odpowiedź

Witam!

Na podstawie samego opisu zmian trudno wnioskować o ich przyczynie. Jednakże wydaje się, że opis zmian może sugerować infekcję grzybiczą (drożdżakową) żołędzi. To schorzenie jest dość częste. Zazwyczaj występuje po zastosowaniu antybiotykoterapii szerokospektralnej (np. doustne antybiotyki stosowane w infekcjach górnych dróg oddechowych) lub w innych sytuacjach doprowadzających do spadku odporności. Do takiej infekcji może również doprowadzić stosowanie niewłaściwych środków do higieny intymnej (o nieodpowiednim pH dla okolic intymnych). Leczenie takiej infekcji może być miejscowe (stosowanie maści z klotrimazolem) lub doustne (flukonazol). Czasami infekcja ustępuje bez leczenia farmakologicznego. Podsumowując, dokładne określenie przyczyny dolegliwości jest niemożliwe bez dokładnej oceny fizykalnej, jednakże wydaje się, że obecnie przy braku konkretnych objawów nie ma powodów do obaw. Opis przebiegu schorzenia może przemawiać za infekcją drożdżakową.

Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Dermatologia – Jeśli złość sprawia, że stajesz się blady, wściekłość z kolei powoduje, że twoja twarz oblewa się czerwienią, z powodu zimna zaś siniejesz, to takie zmiany barwy skóry są zasadne i łatwo wytłumaczalne. Gdy jednak ni stąd, ni zowąd na skórze pojawiają się czerwone plamy lub inne zmiany, mogą one być zapowiedzią rozmaitych chorób.
  • Drożdżyca – Drożdżyca to schorzenie skóry wywołane przez drożdżopodobne grzyby z rodzaju Candida, dlatego jest również nazywane kandydozą. Grzyby mogą nie powodować żadnych dolegliwości, jednak w odpowiednich warunkach zasiedlają skórę, błony śluzowe i paznokcie.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach