Małe, swędzące krostki - co to i jak wyleczyć?

Mam 50 lat. Od ponad pół roku wyskakują mi na całym ciele (oprócz twarzy i szyi) małe krostki. Bardzo to swędzi. Jak to zdrapie to wypłynie przezroczysty płyn i krew, później robi się mały obrzęk. Nie zmieniłem diety ani proszku do prania, nie zmieniłem także pracy. Dermatolog stwierdził, że to egzema, zmieniam maści bez skutku, nic nie pomaga. Marian

Witam serdecznie!

Opisywane przez Pana zmiany mają prawdopodobnie podłoże alergiczne. Alergenem nie musi być proszek czy składniki pożywienia. Powodem mogą być kosmetyki, wybielacze, a nawet stopy metali. Główną metodą leczenia jest redukcja narażenia na czynnik uczulający albo jeżeli to jest niemożliwe, maksymalne ograniczenie ekspozycji.

W Pana przypadku należy najpierw ustalić jaka jest przyczyna zmian, czyli ustalić co powoduje uczulenie.
Stosowanie maści pomaga i zmniejsza objawy, jednak nie zmienia przyczyny powstania choroby.

Pozdrawiam