Małe źrenice - jak można temu zaradzić?

Zwracam się z prośbą o udzielenie mi informacji w sprawie źrenic. Mój problem polega na tym, że moje źrenice są bardzo małej wielkości i bardzo wolno się rozszerzają. Najgorzej jest w warunkach bardziej jasnych, wtedy oczy gorzej reagują, a źrenice są prawie niewidoczne i oczy wtedy wyglądają dosyć dziwnie, a w warunkach zaciemnionych czuję lepszą widoczność i czuję ich powiększenie. Bywają dni też takie, że w warunkach, gdzie wpada mniej światła do pomieszczenia, to źrenice też się za bardzo nie powiększają. Jeżeli chodzi o wzrok, to mam dobry, więc nie wiem, czy to ma jakiś związek ze wzrokiem. Chciałbym się dowiedzieć, jak można temu zaradzić, są różnego rodzaju tabletki na oczy lub krople, czy w moim przypadku one by mi jakoś pomogły. Za odpowiedź z góry będę wdzięczny.
ponad rok temu

Witam!
Temat szerokości źrenic i ich reakcji na światło jest niezmiernie rozległy i od razu na wstępie pragnę zaznaczyć, że stwierdzenie nieprawidłowości w tym zakresie lub ich braku może się odbyć jedynie po przeprowadzeniu wnikliwego badania lekarskiego. Średnica źrenic zależy także od wieku - u dzieci są szersze, a u starszych fizjologicznie węższe.
Istnieje wiele różnych schorzeń okulistycznych wpływających na szerokość źrenic, które jednak przeważnie dotyczą jednego oka, powodując tzw. anizokorię (różnica w wielkości źrenic obu oczu) i przebiegają w połączeniu z innymi specyficznymi objawami. Ponadto możemy tu mieć do czynienia z wieloma potencjalnymi schorzeniami neurologicznymi, wymagającymi stosownej diagnostyki.
Na szerokość źrenic mają także wpływ krople, np. stosowane przy leczeniu jaskry z wąskim kątem przesączania, różne leki stosowane ogólnie mające wpływ na nasz układ nerwowy a także używki.
Problemy z rozszerzeniem źrenicy często obserwujemy u pacjentów z cukrzycą.
Podsumowując, w celu postawienia diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia zachęcam do odwiedzenia lekarza okulisty, internisty i ewentualnie neurologa.
Pozdrawiam