Malejące piersi

Witam. Mam 25 lat. W sierpniu 2009 zauważyłam zmianę w piersiach. Lewa pierś znacznie zmalała, a zwykle miałam równe. Z biegiem czasu zaczęły dwie malec, ale różnica miedzy nimi jest, jedna większa, druga mniejsza. Zwykle w obwodzie biustu miałam 85 cm. Dzisiaj się mierzyłam, mam niecałe 80. Jestem załamana, nie wiem, co się dzieje, jaki jest tego powód? Dodam, że nie straciłam na wadze. Do jakiego lekarza powinnam się udać? Byłam z tym u ginekologa, to powiedział mi, że to nie możliwe, że pewnie zawsze miałam takie piersi. Ale ja je przecież widzę na co dzień i widzę, że maleją. Proszę o pomoc!

Witam serdecznie,

Piersi są zbudowane z tkanki gruczołowej, która rozrasta się w okresie dojrzewania, a później ulega przemianom w sytuacji zmian hormonalnych w organizmie kobiety takich jak ciąża, leczenie hormonalne lub menopauza. Pozostałą część struktury piersi stanowi tkanka tłuszczowa. Przeważnie zmiany wielkości piersi wiążą się (poza powyżej wspomnianymi sytuacjami) ze zmianą ilości tkanki tłuszczowej.

Trudno mi powiedzieć, jaka przyczyna zmiany wielkości piersi jest u Pani. Wielkość piersi może także zmieniać się w zależności od dnia cyklu, więc proponuję na początek pomierzyć obwód piersi przed miesiączką oraz kilka dni po.

Problemem dotyczącym piersi powinien w zasadzie zająć się lekarz ginekolog - zbadać Panią, ewentualnie skierować na USG. Jeżeli występują inne nieprawidłowości - np. zaburzenia miesiączkowania - powinien skierować Panią na badania hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie