Mało energii, duży niepokój, nerwowość

Mam hashimoto , biorę euthyrox n25 , ft3 80 % , ft4 85 % Jednak na czasie robiłem badania i : morfologia,lh,prolaktyna,crp, rozmaz krwi, glukoza ok ale kortyzol 29 norma do 24 , acth 68 norma do 46, dhea 63 norma do 13 RM głowy bez kontrastu, usg tarczycy wątroby,trzustki ok Objawy : mało energi,duży niepokój, nerwowość, puls typu 90-99 Byłem u endokrynologa powiedział że to od hashi, zła współpraca tarczyca-przysadka nic mi nie zapisał. Jakieś rady sugestie ? to faktycznie od hashimoto ?

Dzień dobry,

Jeśli ma Pan podwyższone zarówno stężenie ACTH i kortyzolu, to może ono wynikać z obecności np. mikrogruczolaka przysadki. Warto wykonać dodatkowe testy diagnostyczne, aby potwierdzić diagnozę. Czy ma Pan jakieś objawy (nawet dyskretne) zespołu Cushinga? Aby dokładnie ocenić przysadkę powinno się wykonać MRI z kontrastem, w którym wykrywa się około 60-70 % mikrogruczolaków). Badanie bez kontrastu jest niestety znacznie mniej dokładne, Do rozważenia również wykonanie testu hamowania z 8 mg dexametazonu lub testu z CRH. Może Pan ewentualnie wcześniej sprawdzić, czy jest zniesiony rytm dobowy ACTH i kortyzolu , a więc oznaczyć stężenie ACTH i kortyzolu jednego dnia rano i wieczorem lub oznaczyć stężenie kortyzolu w dobowej zbiórce moczu. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, to proszę o tym powiedzieć swojemu lekarzowi.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz