Mało inwazyjny sposób wstawienia by-passów

Witam. Mojego tatę czeka operacja wstawienia by-passów ale nie tradycyjną metodą a jakąś mało inwazyjną na czym to polega?

Witam serdecznie. Małoinwazyjne pomostowanie tętnic wieńcowych to również zabieg wykonywany bez użycia krążenia pozaustrojowego. Najczęściej stosuje się tutaj dostęp z niewielkiego cięcia około 8-10 cm wykonanego z minitorakotomii przedniej, przedniej prawej lub przednio-bocznej po stronie lewej. Zabieg ten najczęściej wykonuje się w przypadku stwierdzenia pojedynczych zmian w lewej lub prawej tętnicy wieńcowej, rozpoznania dodatkowych obciążeń zwiększających ryzyko klasycznej operacji lub upośledzenia czynności skurczowej lewej komory. Ostatnio, coraz częściej technika ta stosowana jest również w tra