Mało jem, a nic się nie zmienia - czemu mam tak dużą nadwagę?

Mam 21 lat, 16-miesięczną córkę i 30 kg nadwagi; do tego dochodzi stres i nerwy. Zdaję sobie sprawę, że jestem bardzo gruba, lecz nie mogę znaleźć przyczyny. Byłam już u wielu dietetyków, lecz każdy mówił to samo, dają drogie leki i nic z tego nie ma i proszę mi uwierzyć, że mam silną wolę i nie jem dużo - 3 posiłki dziennie - i dużo piję, ale nie ruszam z wagi ani deko. Proszę mi pomóc, ja już nie wiem, co mam robić, przed ciążą ważyłam 60kg, teraz ważę 80, mam nadwagę i nie mam już siły. Jestem wykończona tym, że jestem gruba, wiecznie senna, bez siły do życia; nie mogę na siebie patrzeć. Dziękuję.

Witam serdecznie!
Jeśli chodzi o wizytę u dietetyka, to widocznie trafiłaś na nieodpowiednie, jednocześnie niekompetentne osoby. Nigdy nie zalecam swoim pacjentom stosowania tylko i wyłącznie suplementów jako sposobu na zrzucenie nadmiaru masy ciała. Najważniejsza jest zmiana swojego sposobu odżywiania oraz włączenie do codziennego planu dnia minimum 30 minut aktywności fizycznej. Zacznij regularne odżywianie (co 3 godziny), a zamiast 3 posiłków, spożywaj 5 w ciągu dnia w małych objętościach - to zapobiegnie napadom obżarstwa.

Musisz wiedzieć, że niektóre rodzaje żywności mają właściwości odstresowujące! Twoje ciało reaguje na stres poprzez zwiększone wydzielanie hormonów stresu, za które odpowiadają w naszym organizmie nadnercza. Jeśli narząd ten jest przeciążony, może zmienić się Twoja reakcja na stres, możesz cierpieć na lęki, depresję oraz przewlekłe wyczerpanie. Jest na to sposób - jest kila produktów wspomagających działanie nadnerczy i odstresowujących:

1. Seler naciowy - zjadaj 2-4 gałązki tego warzywa dziennie. Zjedzenie selera przed pójściem spać zapewnia spokojny sen.

2. Brązowy ryż - stymuluje wydzielanie hormonu szczęścia i zawiera węglowodany złożone ułatwiające odchudzanie.

3. Migdały - zawierają magnez zmniejszający napięcie nerwowe.

4. Kapusta - zawiera przeciwutleniacze zwalczające stres oksydacyjny, zwiększając odporność naszego organizmu.

5. Nasiona sezamu - dobre źródło cynku, niezbędnego w sytuacjach stresowych. Możesz dodawać sezam do sałatek, mięsa, jogurtu, ale w umiarkowanych ilościach, ponieważ ma wysoką wartość energetyczną.

6. Awokado - zawiera sporo żelaza, zabezpieczając przed rozwojem niedokrwistości. Niedokrwistość jest jedną z ważniejszych przyczyn niezdolności do skutecznej walki ze stresem i ciągłego zmęczenia.

Poza wymienionymi zaleceniami, wypijaj dużo niegazowanej wody mineralnej, zrezygnuj z soków dosładzanych cukrem. Prawidłowe nawodnienie organizmu sprzyja dobrej formie.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska