Mało spermy

Witam,
razem z narzeczonym chcielibyśmy zacząć starania o dziecko. Mamy po 32 lata. Niestety mój narzeczony ma bardzo skąpe wytryski. Czy jest to normalne, czy może sprawiać problem z zajściem w ciążę oraz czy można brać jakieś leki (bez recepty) lub zioła, które mogą pomóc zwiększyć ilość ejakulatu lub poprawić jakość spermy? (podobno u kobiet jakość śluzu poprawia wiesiołek). Czy należy się zwrócić z takim problemem do lekarza, jeśli tak to jakiego?

Pozdrawiam Karolina

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Ilość nasienia w ejakulacie powinna wynosić minimum 2 ml. Jeśli wydaje się Państwu, że Pani narzeczony ma go mniej, to radziłabym udać się do specjalisty, najlepiej urologa. Warto bowiem poszukać przyczyny tego zaburzenia i ją właśnie leczyć. Preparaty ziołowe czy inne bez recepty najpewniej nie będą w stanie zaradzić ewentualnej zmniejszonej płodności, jaka może wynikać z Państwa problemu.
Pozdrawiam serdecznie!