Małopłytkowość a starania o ciążę

Witam, mój problem to małopłytkowość, którą zauważono rok temu w morfologii stan cały czas utrzymuje się w granicy 120-140 tys.Bez objawów i bez innych badań-lekarka stwierdziła,że nic się nie dzieje w moim obrazie klinicznym.Jednak chciałabym zajść w ciążę i nie wiem z czym się liczyć?Jakie konsekwencja mogę mieć z niskimi plt?jak dużo spadają w ciąży?czy grozi mi krwotok przy porodzie?u swojej hematolog wizyta dopiero za 2 tyg. inne parametry są w porządku,jedynie P-LCR 45% przy normie 13-43.
ponad rok temu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam! Zwykle zmniejszona liczba płytek w ciąży jest niegroźna dla ciężarnej, a brak objawów klinicznych związanych z niewielkim stopniem trombocytopenii nie wymaga leczenia. Przed zajściem w ciążę konieczna będzie wizyta kontrolna u hematologa oraz ginekologa. Podczas ciąży konieczna będzie regularna kontrola poziomu płytek.