Mam 11 lat - czy moja masa ciała jest prawidłowa?

Mam 11 lat (rocznikowo 12), 156 cm i wagę 45, dobrze ważę. Jestem dziewczyną.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych, które mogą obiektywnie ocenić rozwój dzieci i młodzieży, podane wartości mieszczą się w granicach szeroko pojętej normy. Budowa ciała jest proporcjonalna. Ze względu na to, iż Twój organizm ciągle się rozwija, nie powinnaś stosować żadnych rygorystycznych diet. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowości budowy swojego ciała powinnaś po rozmowie z rodzicami udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz w oparciu o swoją wiedzę będzie mógł dokonać obiektywnej oceny prawidłowości rozwoju.