Mam 11 lat, przy wzroście 162 cm ważę 78 kg. Ile powinnam ważyć i jak schudnąć?

Mam 11 lat, przy wzroście 162 cm ważę 78 kg. Jestem dziewczynką, nie miałam jeszcze okresu. Nigdy nie stosowałam diety i ćwiczę tylko na lekcjach wychowania fizycznego. Jem od 4-6 posiłków dziennie.

Witam,

Twoja waga na siatkach centylowych wychodzi ponad granicę normy. Oznacza to, że masz nadwagę. Twoja prawidłowa masa ciała powinna wynosić około 58 kg. Jesteś w wieku, kiedy Twój organizm szybko rośnie i się rozwija. Być może nie masz jeszcze okresu, bo jest za wcześnie, ale przyczyną może być również waga.

Powinnaś zwrócić uwagę na to jak się odżywiasz i czy jesteś aktywna fizycznie. Nadwaga i otyłość w Twoim wieku najprawdopodobniej oznacza nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Sprawdź więc, czy stosujesz się do tych zaleceń:
- codzienne spożywanie śniadania, które napędza Twój metabolizm na cały dzień, poprawia pamięć i koncentrację;
- spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia, w odstępach co 3-4 godziny. Posiłki powinny być małe objętościowo, ale częste. Dzięki temu dostarczasz swojemu organizmowi energii wtedy, kiedy potrzebuje i nie magazynuje on tłuszczu.
- wyeliminowanie ze swojej diety słodyczy, ciast, ciasteczek, słodkich i gazowanych napojów, produktów typu fast food, słonych przekąsek, gotowych dań;
- codzienne wypijanie1,5 l wody niegazowanej i niesmakowej;
- niesłodzenie herbaty;
- unikanie tłustych mięs i serów, wybieranie drobiu i chudego nabiału;
- w szkole jedzenie kanapki z chleba razowego lub bułki grahamki (unikanie białego pieczywa) wraz z chudymi dodatkami - szynka z drobiu, polędwica sopocka, ryba, serek biały (unikanie sera żółtego, serów topionych, tłustych wędlin oraz kiełbas), oraz warzywem lub sałatki bez tłustych sosów;
- spożywanie warzyw do każdego posiłku;
- zastąpienie słodyczy owocami (2x dziennie) lub galaretką z owocami, kisielem czy batonem muesli.

Powinnaś zacząć ćwiczyć przynajmniej 30 minut dziennie. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Nadwaga i otyłość są bardzo szkodliwe dla zdrowia, dlatego warto zacząć kontrolować swoją wagę. Prawidłowa utrata wagi wynosi od 0,5 do 1 kg na tydzień. Jest to bardzo ważne, aby efekt był trwały. Nie powinnaś też stosować restrykcyjnych, ograniczających diet, ponieważ w Twoim wieku potrzebne są Ci odpowiednie ilości składników odżywczych i witamin. Jeśli utrata masy ciała sprawia Ci trudności, zwróć się o pomoc do dietetyka lub lekarza.

Powodzenia!