Mam 12 lat i ważę 58 kg: co zrobić, aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?

Witajcie! Mam 12 lat , ważę 58 kg i mam 162 wzrostu. Niestety mam również odstający dość mocno brzuch (około jednego metra mam w pasie albo więcej - nie mierzyłem ostatnio więc dokładnie nie wiem). Staram się robić brzuszki, ale brak efektów. Staram się unikać fast foodów od miesiąca (wcześniej jadłem co tydzień kurczaka z rożna i przytyłem). Obecnie jadam najczęściej potrawy gotowane na parze. Ogólnie waga nie jest, zła ale brzuch odstaje trochę mocno i wszyscy koledzy mówią, że przytyłem i że już za gruby jestem. Co mam w takim wypadku zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych zarówno Twoja masa ciała jak i wzrost oscylują około 90 centyla. Oznacza to, że wartości te są w górnej granicy normy w stosunku do wieku, ale są idealnie proporcjonalne w stosunku do siebie. Oznacza to, że choć rzeczywiście ważysz więcej niż inni chłopcy w Twoim wieku ale jesteś również znacznie od nich wyższy. Twój rozwój możemy zatem ocenić jako harmonijny. Nie powinieneś mieć więc powodów do niepokoju.

Jeżeli chodzi o zasady zdrowego odżywiania oraz aktywność fizyczną, to na pierwszy rezultaty należy poczekać, czasem nawet kilka tygodni. Bądź więc konsekwentny, a napewno będą efekty.