Mam 13 lat, a drugi miesiąc nie dostaję okresu. Czy masturbacja może mieć coś z tym wspólnego?

Mam 13 lat, a drugi miesiąc nie dostaje okresu. Bardzo się boje. Czy masturbacja ma coś z tym wspólnego?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Okres dojrzewania charakteryzuje się m.in. nieregularnością cykli miesięcznych, czyli nieregularnymi miesiączekami.
Nie ma powodu do niepokoju. Jeśli miesiączka nie pojawi się przez pół roku (6 kolejnych cykli) proszę zgłosić się do ginekologa w celu zbadania i wdrożenia odpowiedniej diagnostyki.

Masturbacja nie powinna mieć na to wpływu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.