Mam 13 lat i 152 cm wzrostu - ile jeszcze urosnę?

Witam! Mam 13 lat i ważę 38,6 kg. Wzrost to 152 cm. Moi rodzice nie należą do najniższych... Nie miałam jeszcze miesiączki. W związku z tym - ile jeszcze mniej więcej urosnę? Czy waga jest w miarę adekwatna do wzrostu? Czy wszystko jest ok? PS Nie ukrywam, że bardzo mi zależy, żeby nie być „krasnoludkiem". A przede wszystkim chcę zostać modelką... Żeby nią zostać, trzeba mieć co najmniej 175 cm. Od razu mówię, że to nie jest jakieś „dziecięce, chwilowe marzenie, zachcianka", wiążę z tym naprawdę poważne plany. I stwierdzono że mam talent:) Jak to będzie? Mam jeszcze jakieś szanse na tę karierę?;) Z góry bardzo dziękuję i z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
13 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Najprostszy schemat obliczania przewidywanego wzrostu końcowego na podstawie wzrostu końcowego rodziców opracował Tanner. Uwzględnia on także uzależnienie od płci.
Dla chłopców: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców + 6,5cm.
Dla dziewcząt: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców – 6,5cm.
Najważniejszą składową przy prognozowaniu wzrostu końcowego jest wiek kostny. Określa się go na podstawie zdjęcia RTG lewego (niedominującego) nadgarstka i analizie wieku kostnego na podstawie atlasu radiologicznego.
Trzeba pamiętać, że jest to tylko prognoza, a wzrost końcowy zależy także od wieku innych czynników (np. gospodarki hormonalnej czy stopnia odżywienia - warto zwrócić uwagę na aktualną dietę, niedobory pokarmowe składników odżywczych z pewnością nie wpłyną korzystnie na Twój wzrost końcowy).
Twój wzrost znajduje się między 10-25 centylem na siatkach centylowych dla wzrostu, co oznacza, że jest nieco niższy niż średnia dla wieku, ale prawidłowy. Twoja waga znajduje się w dolnej granicy normy.
Normy wzrostu i wagi wyrażone w centylach mówią, iż jeżeli parametry te są na poziomie 10 centyla, oznacza to, że 10% dzieci jest szczuplejszych, a 90% jest cięższych od badanego dziecka w danym wieku.
Pozdrawiam serdecznie!