Okres się spóźnia - jaki może być powód?

Witam. Mój okres się spóźnia. Mam 13 lat, ostatnią miesiączkę miałam tak gdzieś do 7- 9 lipca. Dokładnie nie pamiętam, bo byłam wtedy na obozie letnim. Martwi mnie i bardzo się tym denerwuję, bo mam wrażenie że okres się spóźnia. Podkreślam, że nie współżyłam z nikim, więc raczej to nie może być ciąża, ale jednak okres się spóźnia. W ostatnich dniach z pochwy wyciekała mi taka biała wydzielina, ale tym chyba się nie trzeba martwić. Oprócz tego, że okres się spóźnia czasami mam bóle u dołu brzucha tak, jakby miała nadejść miesiączka, ale kiedy rano patrzę nic się nie zaczyna, a dalej okres się spóźnia. Cała ta sytuacja bardzo mnie martwi i strasznie się denerwuję. Bardzo proszę, aby w odpowiedzi zaznaczyć ,ile taki okres w moim wieku może się spóźnić. Dodam również, że miesiączkuję tak gdzieś od listopada 2010 roku i okres się spóźnia po raz pierwszy tak bardzo. Pozdrawiam.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Cykl menstruacyjny trwa zazwyczaj 26-32 dni.
Miesiączka może się spóźniać z wielu powodów.

Jedną z pierwszych przyczyn, o których myślimy jest oczywiście ciąża.

Inne czynniki wpływające na opóźnienie menstruacji to, m.in.:

- zaburzenia hormonalne;
- nieprawidłowości anatomiczne w budowie narządów rodnych;
- zbyt niska masa ciała;
- zmiana klimatu;
- stres;
- choroby przewlekłe jak i ostre;
- znaczny wysiłek fizyczny.

Należy również pamiętać, iż pierwsze cykle miesiączkowe mogą pojawiać się nieregularnie.
Jeżeli ciąża jest wykluczona, nie należy się martwić. Jeżeli miesiączka nadal nie będzie się pojawiać, warto udać się na wizytę do ginekologa.

Jeżeli jesteś osobą aktywnie seksualną, należy pamiętać o zabezpieczeniu. Chroni Cię ono nie tylko przed niechcianą ciążą, ale przede wszystkim przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Pozdrawiam!