Mam 13 lat i ważę 58 kg, mam 1,59 m wzrostu. Chciałabym jakąś dietę odpowiednią dla mnie...

Kiedy byłam na bilansie, pani doktor powiedziała, że mam nadwagę ;(( Aż się rozpłakałam potem zaplanowałam sobie dietę - nic nie jeść przez trzy dni. Minął 2 dzień, piłam tylko wodę i zemdlałam. Ale rezultaty dało - 2 kg mniej na wadze ;] Nie chcę jednak mdleć! :( Chciałabym schudnąc 15 kg :( Z moją wagą czuję się bardzo źle! Aż płakać mi się chce. Wszystkie dziewczyny w klasie są takie chudziutkie, a ja... ;(( Słyszałam, że gdy zacznie się palić papierosy to się sporo chudnie, nawet 10 kg, tak koleżanki mówiły. Ale nie jestem pewna... ;(

Witam!

Twoja waga na siatkach cetylowych zbliża się do 90 centyla. Nie masz nadwagi, jednak powinnaś zwrócić uwagę na swój styl życia i odżywiania.

Stanowczo odradzam palenie papierosów, które nie powodują utraty masy ciała, a jedynie są bardzo niezdrowe i trujące! Również diety typu głodówki są niebezpieczne. W Twoim wieku organizm dojrzewa i rozwija się, dlatego potrzebuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych i odpowiedniej ilości energii, jeśli mu ich nie dostarczysz może dojść do zaburzeń.

Aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna zarówno dla zachowania szczupłej sylwetki, jak i zdrowia. Dlatego bardzo dobrze, że chodzisz na wf. Aktywność fizyczna zapobiega osteoporozie, obniża ryzyko cukrzycy, chorób serca, a także poprawia samopoczucie i metabolizm! Powinnaś ćwiczyć minimum 30 minut dziennie. Może to być jogging, jazda na rowerze, rolkach, łyżwach, ćwiczenia w domu czy szybki spacer. W Twoim wieku zalecane jest jak najwięcej ruchu. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na naszym portalu www.abccwiczenia.pl.

Polecam stosowanie się do kilku prostych rad, dotyczących zdrowego odżywiania, które pomogą Ci wyeliminować błędy:
- Posiłki spożywaj regularnie, co 3-4 godziny.
- Spożywaj 5 małych objętościowo posiłków dziennie.
- Spożywaj posiłki bez pośpiechu.
- Nie przejadaj się.
- Codzienne spożywaj śniadanie.
- Ostatni posiłek spożywaj 2-3 h przed snem.
- Ogranicz spożycia cukrów prostych (słodyczy, słodkich napojów, słodkich bułek, cukru, ciast).
- Ogranicz spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (tłuste sery, mięso czerwone - 2 razy na tydzień).
- Unikaj produktów typu fast food oraz przetworzonych.
- Zwiększ spożycie warzyw i owoców.
- Zwiększ spożycie ryb (około 2 razy w tygodniu).
- Zwiększ iloścć spożywanych płynów (2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie).
- Wprowadź posiłki o dużej zawartości białka (maślanka, kefir, jogurt naturalny, produkty mleczne chude lub półtłuste, ryby).
- Unikaj produkty typu light - prowadzi to do rozwinięcia nieodpowiednich nawyków żywieniowych.
- Ogranicz spędzanie wolnego czasu przed telewizorem oraz komputerem.

Nie przejmuj się również tym, jak wyglądają Twoje koleżanki. Pamiętaj, że jesteś młoda i dopiero się rozwijasz, dlatego Twoja waga może ulec zmianie.

Powodzenia i pozdrawiam.