Mam 13 lat: jak schudnąć przynajmniej 9-10 kg?

Cześć! Mam 13 lat, ważę 69 kg i mam 170 cm wzrostu. Chciałabym schudnąć co najmniej 10 kg. Moja aktywność fizyczna ogranicza się do dojścia do szkoły i ze szkoły do domu oraz zajęć w-f. Jakieś półtora roku temu ćwiczyłam na rowerku w domu, a oprócz tego żadnych diet nie stosowałam.W mojej rodzinie raczej nie występuje otyłość. Na żadne choroby przewlekłe nie chorowałam. Proszę o pomoc. Nie mam już pomysłów jak schudnąć.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych zarówno Twoja masa ciała jak i wzrost oscylują około 97 centyla. Biorąc pod uwagę, że norma mieści się w granicach między 3 a 97 centylem, oznacza to, że podane wartości masy ciała i wzrostu znajdują się na granicy normy. Są jednak do siebie proporcjonalne, co oznacza, że rozwijasz się proporcjonalnie i harmonijnie. Nie powinnaś się zatem odchudzać. Powinnaś jednak skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni czy Twoja masa ciała i wzrost nie mają podłoża chorobowego. Tymczasem jednak, dla zdrowia, powinnaś zwiększyć poziom aktywności fizycznej oraz pamiętać o zasadach zdrowego odżywiania.