Mam 13 lat, wzrost 155 cm i ważę 36 kg. Czy to prawidłowa waga przy tym wzroście?

Mam 13 lat, wzrost 155 cm i ważę 36 kg. Trenuję piłkę ręczną. Czy to prawidłowa waga przy tym wzroście?

Witaj,
Twoje aktualne BMI w odniesieniu do siatek centylowych oznacza, że występuje u Ciebie niedowaga.
Aby Twoja waga była dobrze dopasowana do wzrostu, powinnaś przytyć kilka kg. Najbardziej odpowiednia dla wzrostu 155 cm dla dziewczynki w wieku 13 lat jest waga 42 kg.

Ponieważ dużo ćwiczysz Twoja dieta powinna dostarczać odpowiednio więcej kalorii. Poza tym powinnaś przestrzegać zdrowych nawyków żywieniowych tzn.:
- jeść często, regularnie,
- wybierać wartościowe produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia,
- pić dużo wody, min. 1,5 l,
- unikać słodyczy, produktów typu fast food, słonych przekąsek, tj. chipsów, słodzonych napojów gazowanych

Więcej szczegółów nt. zdrowych nawyków żywieniowych znajdziesz w załączanych artykułach:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywianiahttp://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Jeżeli po 1-2 miesiącach Twoja waga nie wzrośnie, koniecznie poproś rodziców o umówienie Cię na wizytę do specjalisty (lekarza pediatry/dietetyka). Pamiętaj, że zbyt niska waga może być niebezpieczna dla zdrowia.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska