Mam 14 lat - czy jeszcze urosnę?

Mam 14 lat i 155 wzrostu i od 2 lat miesiączkuję. Moi rodzice są wysocy zresztą mój brat też. Czy ja jeszcze urosnę? Jak tak to co mam zrobić żeby to przyniosło większy efekt?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatki centylowej, która określa prawidłowość rozwoju dzieci i młodzieży Twój wzrost mieści się w granicach szeroko pojętej normy. Podczas dojrzewania niektóre procesy postępują skokowo. Nie da się jednoznacznie określić, czy Twój wzrost ulegnie zwiększeniu. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że tak będzie.

Jeśli masz podejrzenia co do tego, że brak rośnięcia jest wynikiem procesu chorobowego powinnaś porozmawiać z rodzicami oraz, w razie potrzeby, umówić się na wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.